Blockchain

Nijerya Merkez Bankası CBDC’yi Araştırıyor!

0
(0)

Nijerya Merkez Bankası yetkilisi tarafından yapılan bir açıklamada, Nijerya, 2021 seneyi sonuna kadar bir merkez bankası dijital para üniteyi CBDC başlatabilir.

Çevrim içi olarak 10 Haziran tarihinde tertip edilen bir haber brifinginde konuşan Nijerya Merkez Bankası CBN bilgi teknolojisi uzmanı Rakiya Mohammed, yerel medyada çıkan haberlere göre, kuruluşun iki seneden fazla bir vakittir mümkün bir CBDC incelediğini söyledi.

Uzman ayrıca CBN’nin değişik teknoloji alternatiflerini keşfedeceğini, muhtelif sektör oyuncularıyla etkileşime geçeceğini ve dijital para ünitesini test edeceğini de dile getirdi.

Yerel bir haber ajansı olan Today’de yer alan bilgilerde Mohammed’in şu ifadelerine yer veriliyor:

“Sene sonundan evvel, merkez bankası ulusa bu cins bir para üniteyi sağlayabilmek için özel bir bülten yapacak ve muhtemelen bir kaptan uygulama başlatacak.”

Today’e göre Mohammed, CBDC’nin ülkede nakdi bitireceğini ve CBN’nin dijital para ünitesinin mimarisine, erişilebilirliğine ve saklılık meselelerine odaklandığını da ayrıca belirtiyor.

Nijeryalı yetkililer, ülkede özel kripto para ünitelerinin kullanımını nasıl tertip edeceğini münakaşaya devam ediyor. Anımsanacağı üzere bu senenin başlarında CBN, tüm yerel bankalara kripto para platformlarına bağlı hesapların kapatılması yönergesini vermişti. Ancak daha sonra yapılan açıklamada kripto para ticaretinin ülkede menedilmediği bildirilmişti. Yeniden yakın zaman evvel Business Insider tarafından yayımlanan habere göre, Nijerya Merkez Bankası CBN Başkanı Godwin Emefiele, Bitcoin gibi kripto para ünitelerinin ülkede legal olabileceğine dair açıklamada bulunmuştu.

Kripto Para Kullanımı Dorukta

Bu arada, eşler arası borç verme platformu Paxful‘un CEO’su Ray Youssef geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Afrika’nın en büyük kripto para pazarlarından biri olduğunu söyledi. Bununla beraber bir değer ve havale vasıtayı olarak kripto para ünitelerinin kullanımı Nijerya’da çoğalmaya devam ediyor.

Merkez bankası yetkilisi Muhammed ayrıca yaptığı açıklamada, bir CBDC’nin çıkarılmasının ana amacı olarak, ülkedeki havale transferini basitleştirmek olduğunu dile getirdi.

Halihâzırda devam eden pandemi süreci bir hayli alanda olduğu gibi, dünya çapında yapılan havalelerde de düşüşe neden oldu. Bu süreç başlamadan evvel Nijerya’da üç ayda bir 5 milyar dolardan fazla havale harekâtı hakikatleştiriliyordu. Süreç sebebiyle düşüş gösteren bu gibi operasyonları tekerrür canlandırmak isteyen Nijerya, ülkeye yapılan beynelmilel transferleri teşvik etmek için geçici bir ödül programı bile başlattı.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu