BlockchainMetaverse

Web 3.0 Nedir, Gelecekte Bizi Ne Bekliyor?

0
(0)

Web 3.0 ile Gelecekten Ne Haber?

Web 3.0 küresel çapta kullanıcıları heyecanlandırırken aynı zamanda meraklı gözleri de üzerinde toplamayı başarıyor. Peki gelecekte bizleri ne bekliyor?

Geliştirilen bu teknoloji sayesinde kullanıcılarının verilerinin gizliliğinin sağlanması amaçlanıyor. Böylece kullanıcılar merkezi olmayan bir platformda rahatlıkla işlemlerini gerçekleştirebilecekler. Tüm bunların yanında kişisel bilgileri de arşivlenen kullanıcıların verileri de üçüncü kişilerle paylaşılmayacak.

Aynı zamanda kullanıcılara artırılmış gerçeklik deneyimi de sunulması amaçlanıyor. Bu sayede kullanıcılar internette VR deneyimini yaşayacaklar. Tüm bunların yanında kullanıcılar ulaşmak istedikleri verilere kolaylıkla erişebilecek. İşlemleri hızlı bir biçimde gerçekleştiriyor olmak ise kullanıcıların memnuniyetini artıracak bir özellik olacağa benziyor..

Web 3.0 Nedir?

Web 3.0 Nedir

Blockchain teknolojisi bizlere teknolojinin geldiği yeri net bir şekilde gösteriyor. Merkezi olmayan blok zinciri teknolojisi sayesinde gerçekleştirilen işlemler her geçen gün kullanıcıları şaşırtmaya da devam ediyor. Bununla birlikle Web 3.0 nedir sorusu da kullanıcılar tarafından sıkça soruluyor. Peki gerçekten web 3.0 nedir biliyor muyuz?

Web 3.0 internetin merkezi olmayan ve eşten eşe kullanımını mümkün kılan ve blockchain teknolojisi ile desteklenen halini ifade ediyor. Bu sayede kullanıcı verilerinin saklanması da dahil olmak üzere internet alemi merkezi olmayan bir blok zinciri sistemine dahil oluyor.

Güncel olarak halen web 2.0aktif olarak kullanılıyor. Kullanılan bu sistem içinde yapılan faaliyetler merkezi kontrol mekanizması tarafından denetleniyor. Denetlenen bu bilgiler daha sonra kullanıcılara yani bizlere aktarılıyor. Kullanıcılar, kontrolden geçen bu bilgi ve belgelere denetleme mekanizmasından sonra izin verildiği kadar giriş sağlayabiliyor.

Bu denetleme mekanizması öyle ki dilediği zaman kullanıcıların giriş yapmasını istemediği bir web sitesine girişi engelleyebilir. İsteğe göre erişim engelleri de koyabiliyor. Genel anlamda tüm hesapların kontrolü merkezi kontrol mekanizmasına ait durumda. Bu duruma sosyal medya hesaplarının dahil olduğunu da ekleyelim.

Sosyal medya hesaplarına giriş sağlarken verilen onaylar, web sitelerine girişte sunulan kişisel bilgiler de web 2.0 sisteminde kayıt altına alınıyor. Verilen onaylar kişisel bilgilerin yönetim mekanizması tarafından dilediği biçimde kullanmasına imkan sağlıyor. Bu sayede bu mekanizma reklam için kişisel verileri paylaşabilmektedir.

Web 3.0 sisteminde ise  en çok merak edilen şey internet ortamı gerçekten merkeziyetsiz bir hale gelebilir mi? Merkezi olmayan sistem günümüzde kripto para piyasası içinde kullanılıyor. Kullanıcılar ise bir yönetim mekanizması olmaması durumundan oldukça memnun bir şekilde işlemlerini gerçekleştiriyor. Ayrıca bu durumun yatırımları olumlu yönde etkilediği de yorumlar arasında yer alıyor.

Kripto para piyasası içinde kullanılan blockchain teknolojisi sayesinde kişisel veriler gizli tutuluyor ve üçüncü kişilerle paylaşılmıyor. Yapılan işlemler kontrol edilebildiği gibi gerçekleştirilen her işlem veri tabanında kayıt altına alınıyor. Sistem içerisinde yapılan hatalı işlemlerin düzeltilmesi için ise tekrar bir işlem yapılması gerekiyor.

Web 2.0 ile Web 3.0 Arasındaki Farklar Nedir?

Web 2.0 Ile Web 3.0 Arasındaki Farklar Nedir

Gelişen teknoloji her alanda kendisini gösteriyor. Son yıllarda ise teknoloji internet ortamında sunduğu avantajları ve yenilikleri ile gündemdeki yerini alıyor. Bu yenilikler kendisini kripto para dünyası ve sunduğu yenilikler ile internet ortamında da gösteriyor.

Şu an kullanıyor olduğumuz web 2.0 sisteminin avantajlarının yanında dezavantajlarının da olması gözleri Web 3.0’a yöneltiyor. Peki bu iki sistem arasında nasıl farklar bulunuyor?

  • Web 2.0 üzerinde yönetilen her faktör Web 3.0 sisteminde blockchain teknolojisi tarafından yönetiliyor olacak.
  • Web 2.0 sistemindeki uygulamaların yerini merkezi olmayan bağımsız uygulamalar almaya hazırlanıyor.
  • Günümüzde kullandığımız internet siteleri de yerlerini Web 3.0 sistemiyle birlikte VR destekli Metaverse projelerine bırakacak. Böylelikle kullanıcıların internet deneyiminin olumlu yönde etkilenmesi de destekleniyor.
  • Geliştirilen sistem ile sıklıkla kullanılan tarayıcı Chorome yerini Brave uygulamasına,
  • Depolama alanı olarak kullanılan Dropbox ve Drive, Storj ve IPFS’ye,
  • Facebook ve Twitter sosyal medya platformları Steemit ve Akasha’ya,
  • Hepimizin sürekli çevrimiçi olduğu Whatsapp Status’a,
  • Android ve IOS işletim sistemleri de yerlerini EOS ve Essentia.one’a bırakmaya hazırlanıyor.

Web 3.0 sistemi merkezi olmayan bir internet ortamı sunduğu kullanıcıları için kişisel kripto para cüzdanı da sunacak. Mevcut her uygulama veya sosyal medya platformu kullanıcının kripto para cüzdanına bağlı bir hale getirilecek. Dolayısıyla kullanıcılar bu sistemin gelişmesi için yaptıkları katılım kadar ödüllendirilecekler.

 

 

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu