GenelAltcoinMetaverseNasılNedir

Axie Infinity (AXS) En Çok Kazandıran NFT Oyun Projesi!

0
(0)

Axie Infinity (AXS)

Axie Infinity (AXS) Pokemon severleri bir coin etrafında toplamayı başarıyor! Ama nasıl?

Çoğumuzun çocukluk yıllarından hatırladığı Pokemon, geçtiğimiz yıllarda hepimizi poketop avına çıkarmayı başarmıştı. İnteraktif bir oyun olması ise hepimiz için oldukça yenilikçi bir oyun deneyimiydi. Axie Infinity de bu oyun deneyiminden esinlenerek kullanıcılarına eşsiz Axielere sahip olma imkanı sunuyor.

Finlandiya’da oluşturulan bu oyunun pandemi sürecinde birçok insanın gelir kaynağı haline geldiğini biliyor muydunuz? Hatta oyun öyle bir hal alıyor ki vergi dilimine girmesi bile uzun bir süre tartışma konusu olmayı başarıyor. Ta ki 2021 yılına kadar. Sonrasında ise kripto para borsasının NFT token dağıtan bir oyunu olarak kendisini tanıttı. Şu an ise global çapta kullanıcı kitlesine sahip bir Metaverse oyunu olarak kazanmaya ve kazandırmaya devam ediyor.

Axie Infinity (AXS) Nedir?

Axie Infinity (Axs) Nedir

Axie Infinity (AXS) en meşhur Metaverse token projelerinden bir tanesidir. P2E konseptli bir oyun projesi olan Axie Infinity aslında bakarsanız 2018 yılında Sky Mavis adıyla piyasada yerini almıştı. Bu oyun Sky Mavis ve Trung Nguyen ve Aleksander Larsen tarafından geliştirilen bir oyundur. Ancak bu oyun 2021 yılının ekim ayından itibaren Axie Infinity adıyla Ethereum tabanlı bir token projesi haline gelmiştir.

Oyunun geliştiricileri Ethereum Blockchain üzerindeki yoğunluk nedeniyle bu oyunu Ronin Chain üzerine taşımışlardır. Ronin, kullanıcılarına daha hızlı bir oyun deneyimi sunarken gas ücreti ödenmesinin de önüne geçmektedir. Bu yönlerden bakıldığından alınan karar hem oyun geliştiricilerine hem de kullanıcılara avantaj sağlıyor. Peki Axie Infinity nedir?

Axie Infinity, blockchain tabanı üzerinde geliştirilen bir savaş oyunudur. Çocukluğumuzun çizgi filmi olan ve geçtiğimiz yıllarda interaktif oyun deneyimi sunan Pokemon oyunun esin kaynağıdır. AXS oyunun yerel token değeridir. Ayrıca platform üzerinde Smooth Love Potion (SLP) adında bir token daha yer alıyor.

Axie Nedir?

Oyuna da adını veren Axie, Pokemonlar gibi eşi olmayan sanal varlıklardır. Bu varlıklar aynı zamanda birer token değerine sahiptir.

Axie denen varlıklar kuş, sucul, böcek, sürüngen, yaratık ve bitki olarak altı ana kategoriye ayrılıyorlar. Ayrıca mekanik, şafak ve alacakaranlık olmak üzere üç ayrı gizli kategoride Axie bulunuyor. Bu farklı kategoriler, farklı niteliklere sahip Axielerin varlığını bizlere anlatıyor. Her kategori kendi içinde uyum sağlarken her birinin karşılıklı güçlü ve zayıf yönleri vardır. Örneğin; sucul kategorisindeki bir Axie yaratık, mekanik ve böcek kategorisine karşı güçlüdür. Ancak sürüngen, alacakaranlık ve bitki kategorisi karşısında güçsüz bir hale gelirler.

Axielerin yetenek, hız, sağlık ve moral şeklinde dört değişken özelliği vardır. Axielerin sahip olduğu bu değişkenlerin değerleri savaş becerilerini direkt etkileyen unsurlardır. Ayrıca Axielerin dövüş gücü gözleri ve kulakları dışında vücudunun geri kalanına göre değişmektedir. Axilerin kulak, sırt, ağız, kulak, göz ve boynuz olmak üzere altı adet uzvu vardır. Kullanıcılar isteklerine göre sahip oldukları Axie’nin özelliklerini değiştirebilirler.

Oyun içerisinde kullanıcılar sahip oldukları Axie varlıklarını çiftleştirerek güçlü ve ender özelliklere sahip Axielere sahip olabilirler. Ancak her Axie’nin en fazla yedi kez yavrulayabildiği unutulmamalı. Axielerin yavrulaması için 4 AXS değerine ve yavrulama sayısına göre SLP değerine ihtiyaç vardır. İlk yavrulamada 150 SLP’ye ihtiyaç duyulurken son yavrulamaya kadar bu miktar 3.150 SLP’ye kadar artabiliyor.

Anatomide olduğu gibi Axielerin uzuv nitelikleri de genetik olarak belirleniyor. Bir çekinik (R1), bir küçük çekinik (R2) ve dominant (D) gene sahip olan Axieler farklı oranlarda bu genleri aktarıyor. %37,5 ihtimalle dominant, %9,3 ihtimalle çekinik ve %3,1olasıklıkla küçük çekinik genler doğacak Axieye aktarılıyor. Kullanıcıları meraklandırmamak adına geliştirilen uygulama doğacak yavrunun genetik özelliklerini hesaplayabiliyor.

Axie Infinity Nasıl Oynanır?

Axie Infinity Nasıl Oynanır

Axie Infinity oyununa başlamadan önce kullanıcının Ronin Wallet’e sahip olması gerekiyor. Ronin Wallet hesabı oluşturulduktan sonra cüzdan içine AXS değeri aktarılıyor. Bu işlem Firefox veya Chorme üzerinden eklenti halinde de kullanılabiliyor. Ardından adres üzerinden bir oyuncu hesabı oluşturuluyor. Oluşturulan bu hesaba e-posta adresinin de eklenmesi gerekiyor. Yapılan bu işlemlerden sonra Sky Mavis Hub uygulaması indirilerek oyuna başlanıyor.

Ancak bu kadarla bitmiyor. Oyuna başlayabilmeniz için en az üç adet Axie yaratığınızın olması gerekiyor. Bunun için pazar yerlerinde diğer oyuncuların satışa çıkardığı Axielerden satın alabilir ve oyuna başlayabilirsiniz.

Axie Infinity Shard (AXS) ve Smooth Love Potion (SLP) Nedir?

AXS ve SLP oyun içerisinde aktif biçimde kullanılan token birimleridir. Bu tokenlar ERC-20 standartlarına uygun biçimde üretilmiştir. Dolayısıyla Ethereum ağı üzerinden alım-satım işlemleri gerçekleştiriliyor.

Smooth Love Potion (SLP) oyun içerisinde arenada kazanılıyor. Ayrıca SLP Axielerin yavrulaması için kullanılıyor. Axie Infinity Shard ise bu platformun yerel kripto para birimidir. Ayrıca SLP ile birlikte Axielerin yavrulamasında da kullanılıyor.

Bunun yanı sıra yönetişim token birimi olması da Axie sahibi kullanıcıların platform üzerinde söz hakkı sağlamasına imkan sunuyor. Hazinedeki varlığın nasıl kullanılacağı, bu fonun nasıl ayrılacağı ve buna benzer konularda oy kullanarak karar mekanizmasını etkileyebiliyorlar. Dolayısıyla platformun geliştirilip değiştirilmesinde öncü olan unsur kullanıcılardır.

Platform içerisine taşınmak istenen bir yenilik de staking özelliği. Böylece AXS sahibi kullanıcılar staking yaparak AXS kazanabilecek. İlerleyen süreçte bu yeniliğin izlerini platformda görebiliriz.

AXS Nasıl Satın Alınır?

Kripto para borsasının en ilgi gören Metaverse oyunu olan Axie Infinity 2021 yılının Mayıs ayında en pahalı NFT koleksiyonu niteliği kazanmıştır. Böylece piyasaya ilgi duyan duymayan geniş bir kitlenin de merceğine takılmıştır. Peki bu kadar değerli olan coin hangi borsalarda listeleniyor?

  • BTCTurk
  • Binance
  • Gate.io
  • Coinbase
  • FTX
  • Gemini
  • Kraken
  • UniSwap
  • OKEx

Borsalarında yerini alan bu token projesi yerli kripto para borsası BTCTurk üzerinden TRY/AXS veya USDT/AXS şeklinde listeleniyor.

Axie Infinity (AXS) Yorum ve Geleceği

Axs Yorum Ve Geleceği

NFT tokenları ve oyun deneyimini bir araya getiren bu token projesi günümüzde en fazla yatırımcıya ve değere sahip oyun projesi. Dolayısıyla yatırımcılarında dikkatini en fazla çekmeyi başaran bir proje haline gelmeye devam ediyor. Kripto para dünyası içindeki ilk oyun projelerinden biri olması ise yatırım için elini çabuk tutan kullanıcıların yanında.

2021 yılının 6 Kasım’ında ATH değerine ulaşan bu kripto para 164.90 $ ile listelerde yerini almıştı. Şu an ise piyasa değeri 146.16 $ olan token istikrarlı biçimde artmaya devam ediyor.

Oyunun stake özelliği üzerinde çalıştığını söylemesi ilerleyen günlerde coine yönelik rağbetin artacağının bir göstergesi sayılabilir. Bu özellik sayesinde kullanıcılar daha fazla kazanç sağlarken aynı zamanda oyun içindeki kazançlarını da artırabilecek.

Ayrıca bu coin ile ilgili BTC değeri ile orantılı ilerleyeceği yönünde de söylentiler dolaşıyor. Bu ne kadar doğru bir düşünce bilinmez. Ancak ilerleyen günlerde bu tezin doğruluğunu daha net anlayacağız.

Oyun içindeki yenilikler ve kullanıcı kitlesi göz önüne alındığında da Axie Infinity play to earn oyunlardan birisi olarak kazandırmaya devam edecek diyebiliriz. Sizler de AXS ile ilgili deneyim ve tecrübelerinizi bizimle paylaşabilir, merak ettiğiniz konuları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu