AltcoinNasılNedir

Altcoin Nedir, Nasıl Satın Alınır, Nasıl Satılır?

0
(0)

Altcoin Kripto Para Piyasasında Ne İşe Yarıyor?

Altcoin projeleri kripto para piyasasının demirbaşı demek pek de yanlış olmaz. Peki sürekli bahsedilen altcoin nedir? Gelin birlikte inceleyelim.

Bu token projeleri genellikle “coin” olarak anılıyor. Ancak ne yazık ki bu terim bazı projeler için yanlış bir hitap oluyor. Coin, kendi Blockchain ağına sahip olan projeler için kullanılan bir tanımlamadır. Ancak token terimi ise bu ağlar üzerinde geliştirilen projelere ait para birimleri için kullanılıyor.

Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir

Altcoin, kripto para piyasası sayesinde pek çoğumuzun aşina olduğu terimlerden birisidir. Ancak bu kelimenin tam olarak ne anlama geliyor bilinmiyor. Böylece de altcoin nedir sorusu sıklıkla sorulan bir soru oluyor. Özellikle BTC ile yapılan karşılaştırmalar da bu tokenlara olan merakı canlı tutmayı başarıyor.

Genel anlamıyla altcoin kripto para piyasası içinde yatırımların yapılmasını sağlayan dijital varlıklardır. Bu dijital varlıklar Bitcoin’e rakip olarak piyasaya sürülmeye başlanmıştır. Oluşturulan bu projeler BTC ile benzer özellikler taşıması nedeniyle de bu ismi alıyor.

Altcoin birimleri tek başlarına bir kripto para varlığını ifade etmiyor. Daha genel bir anlatım yapmak gerekirse Bitcoin’e alternatif olarak geliştirilen varlıklar biçiminde yer alıyorlar. Dolayısıyla da yatırımcılar gerçekleştirdikleri yatırım faaliyetlerini bu token birimleri üzerinden ilerletiyorlar. Yani bu coinler BTC dışındaki diğer token birimleridir desek de yanlış bir tanımlama olmayacak.

Genellikle bu terim piyasa içinde de sık karıştırılan bir tanımı karşılıyor. Sanılanın aksine bazı yüksek hacimli tokenlar da aslında birer altcoindir. Buna örnek olarak Ethereum, Litecoin gibi kripto para birimleri gösterilebilir.

Altcoin ve Bitcoin Farkı Nedir?

Kripto borsaları içinde pek çok terim birbiri ile karıştırılmaya müsaittir. Bunlardan bir tanesi de altcoin ve Bitcoin terimleridir. BTC ilk kripto para birimi olarak biliniyor. Buna karşın geliştirilen para birimleri de altcoinleri oluşturuyor. BTC’ye alternatif olarak geliştirilen bu tokenları BTC’den neler ayırıyor bir bakalım;

  • Alt projeler genellikle Bitcoin’in alternatif versiyonu olarak işlemlerde yerini alıyor. Ancak bu coinlerin de tasarlanması ve üretilmesi kademelerinde de kriptografi kullanılıyor.
  • Bu tokenların üretim aşamasında Bitcoin üzerindeki olumsuz niteliklerin giderilmesi amaçlanır. Dolayısıyla geliştirilen her alt proje daha yeni ve işlevsel özellikleri ile piyasadaki yerlerini alıyor.
  • Geliştirilen projeler daha düşük ücretlere sahip projelerdir. Ayrıca işlem ücretlerinin de düşük olması BTC ile aralarındaki farklara bir başka örnek teşkil ediyor. Tüm bunların yanında işlem hızının da daha gelişmiş olması işlemlerin daha kısa sürede gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor.
  • Bu tokenlar Bitcoin’e kıyasla daha pratik ve basit bir kullanıma sahiptir. Blockchain teknolojisi kullanılarak üretilen coinlerin güvenliği de bu teknoloji sayesinde sağlanıyor. Ayrıca sahip oldukları blok zincirlerine sahip olan bu token birimleri madencilik nitelikleri ile de kazançları destekliyor.
  • Bazı alt projeler altyapılarında proof of work denilen iş kanıtı algoritması kullanılıyor. Bu sayede yüksek enerji ve işlem hızının yavaşlaması gibi olumsuzluklar giderilmeye çalışılır.
  • Farklı projeler ise proof of stake sistemini kullanarak kripto para madenciliğini avantajlı bir hale getiriyor. Bu sistem sayesinde işlem hızı süresi kısaltılarak enerji tüketimi de asgari düzeyde tutuluyor.

Altcoinler Nasıl Alınır ve Nasıl Satılır?

Altcoin Nasıl Alınır Ve Nasıl Satılır

Kripto para birimi nasıl satın alınır sorusu piyasaya yeni adım atan kişiler tarafından merak edilen bir husustur. Bu aşamada önemli olan doğru işlemleri doğru borsa üzerinden gerçekleştirmektir.

Bu para birimleri de bu piyasa üzerinde satışa sunulan dijital varlıklar olarak ilgili borsalarda yerlerini alıyor. Dolayısıyla alım satım işlemlerini gerçekleştirmek için kullanıcıların ilgili borsalar üzerinde işlem yapması gerekiyor.

  • Öncelikle tercih edilen borsa üzerinde bir hesap oluşturuluyor. Bundan sonra yapılacak tüm alım satım faaliyetleri de bu hesap üzerinden ilgili borsada yapılmaktadır.
  • Oluşturulacak hesap için borsanın internet sitesi veya mobil uygulaması tercih edilebiliyor. Mobil uygulamalar sayesinde farklı alanlarda kolaylıkla işlemlerin gerçekleştirilmesi bu alanda oldukça pratik bir kullanım da sunuyor.
  • Hesap oluşturulduktan sonra kimlik doğrulaması yapılması gerekiyor. Ardından hesabınız işlemler için etkin bir hale geliyor.

İlgili işlemleri takip ederek siz de altcoin yatırım tavsiyeleri yorumlarını inceleyebilir ve yatırımınızı yapabilirsiniz. Sizin için hazırladığımız yazılarımızı inceleyerek yatırımlarınıza yön verebilirsiniz. Farklı projeler ışığında geliştirilen yatırım stratejilerinizin size kazanç olarak dönmesi dileklerimizle.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu