CoinKolay ÖzelDefiNedir

2022 Yılında Öne Çıkacak DeFi Altcoin Projeleri

5
(1)

2022 Yılının Altcoin Tahminleri

Altcoin tahminleri yeni yılın yaklaşması ile merak edilen konulardan bir tanesi oluyor! Siz de kripto para borsası içinde bir yatırımcıysanız ya da yatırımcı olmayı düşünüyorsanız bu yazıyı okumalısınız.

Kripto para dünyasının hayatımızda aktif rol alması ona duyulan ilginin de her geçen gün artmasına yol açıyor. Dolayısıyla bizler de bu gelişen borsayı heyecanla takip ediyoruz.

Altcoin Nedir?

Altcoin Nedir

Bitcoin, kripto para borsasındaki en geniş hacme sahip ve ilk üretilen para birimidir. Altcoin ise Bitcoin’e alternatif olarak üretilen kripto para birimleridir. Sanılanın aksine altcoin farklı bir para birimi değildir. Yalnızca Bitcoin dışındaki para birimlerinin genel adıdır. Örneğin Ethereum da sıklıkla karıştırılan bir altcoin para birimini temsil ediyor.

Üretiminde kriptografi kullanılan altcoinler Bitcoin üzerindeki eksiklikleri gidermeye çalışır. Ayrıca gelişmiş özellikler de sunarak bu borsanın gelişmesini sağlar. Altcoinin kullanımı BTC’ye göre de daha kolaydır. İşlem hızının yüksek olması ve fiyat düşüklüğü de özellikleri arasındadır.

2022 Yılında Öne Çıkacak Altcoinler

Gelişen yaşam standartları pek çok alanda değişiklik yaşanmasına ortam hazırlamıştır. Gelişen teknolojinin ışığında pek çok işlem geçtiğimiz yıllardan itibaren dijital ortama yansımaya başlamıştı. Bankacılık işlemleri, alışverişlerden sonra yatırımlar da bu dijital ortama yansıdı.

2017 yılından itibaren kripto para borsası kendisine global çapta kullanıcı ve yatırımcı bulmuştur. Başlarda çok tanınan bir piyasa olmayışı da bu dijital varlıklara karşı merak uyandırmıştı. İlerleyen süreçte de ünlü isimlerin bu borsaya dahil olması canlanmasında etkili olmuştur. Böylelikle geniş bir kitleye ulaşan kripto para borsası değer kazandı.

Değişmeye ve gelişmeye devam eden  bu borsa ailesine coin projeleri destek veriyor. Farklı isimler ve amaçlar doğrultusunda gelişimi yapılan projeler sayesinde daha geniş bir kitleye ulaşılıyor. Ayrıca her geçen gün bu kripto borsasına yeni token projeleri katılmaya devam ediyor.

Değişen ihtiyaç ve istekler yatırımlara da yansımış bir haldedir. Bu faktörlere göre gelişen yatırım piyasasında yatırım araçları da değişkenlik göstermiştir. Kripto para piyasası içindeki en eski ve güçlü değer Bitcoin’dir. Ancak zamanla altcoin adı verilen kripto para değerleri de bu aileye katılmıştır.

Altcoin değerleri daha düşük değere ve fiyata sahip kripto birimleridir. Bu birimler değeri ve fiyatı nedeniyle de her bütçeye uygun biçimde olması nedeniyle kendisine yatırımcı bulabiliyor. Çoğu coin projesine dahil olan bu altcoin birimlerinin analizleri ve gelecekleri ise en çok merak edilen konulardan bir tanesi.

2021 yılının sonlarına yaklaşırken sizler için 2022 yılında yükselmesi beklenen altcoin değerlerini listeledik. Gelin sizler için yeni yılda harika yatırım projeleri belirleyelim!

2022’de Yükselmesi Beklenen DeFi Altcoin Projeleri

DeFi, kripto borsası içerisinde merkeziyetsiz platformlardaki işlemler için kullanılan genel bir tanımdır. Sunulan bu hizmet ile bankaların da faiz kazanma, borç isteme gibi farklı işlemlerine erişim sağlanıyor. Ayrıca DeFi sayesinde evrak masrafları ve üçüncü kişilerle muhatap zorunluluğu ortadan kalkıyor. Dolayısıyla gerçekleştirilen hizmetler daha hızlı biçimde sonuca ulaşıyor.

DeFi işlemini avantajlı kılan pek çok niteliği de var.

  • Bu işlemler için herhangi bir hesap açılması gerekmiyor. Böylelikle herhangi bir başvuru yapılması zorunluluğu da ortadan kalkıyor. Kullanıcıların erişim cüzdanına sahip olmaları yeterli bir durum.
  • Kişisel bilgilerin paylaşılmasına ihtiyaç duyulmaz. Dolayısıyla kişisel bilgilerinizin üçüncü kişilerle paylaşılma olasılığı da yoktur.
  • Yapılan yatırımların kişisel istek ve ihtiyaçlara göre yönlendirilmesine olanak sunuyor. Yani para transferleri ya da çekim işlemi için vade beklenmesi gerekmiyor.
  • Yatırımcılara sunulan ödüller ve ödemeler güncellemeler sayesinde hızlı biçimde artırılıyor.
  • İşlemlerin nasıl ilerlediğini ilgili kullanıcıların kolaylıkla takip etmesi sağlanıyor.

Pek çok avantaj sunan bu işlem pek çok token projesinde de yerini alıyor. İşlem kolaylığı ve hızı ile de projenin öne çıkan bir özelliği olarak öne çıkıyor. Öyleyse DeFi Altcoinleri nelerdir?

Aave Token (AAVE)

Aave Token (Aave)

2017 yılında borsa listelerinde yerini alan Aave Token şu ana kadarki en iyi DeFi altcoini olarak tanıtılıyor. Borç edinen kullanıcılarla borç alan kullanıcıları ortak bir platformda buluşturuyor. Dolayısıyla aracı bir proje demek pek de yanlış olmaz. Ödünç alınan bu para kullanıcıya ödül kazanma olasılığı sunuyor. Kullanıcılara nakit sağlaması da bu altcoinin öne çıkan bir diğer niteliği oluyor. Ayrıca AAVE Token kilitleyerek de pasif kazanç elde edilerek indirimler de kazanılabiliyor.

Şu an kripto piyasasında 61. sırada yer alan bu altcoin 262,52$ değerinde.

Cardano (ADA)

Cardano (Ada)

Yeşil blockchain olarak tanınan Cardano enerji kullanım raporları ve PoS protokolü sayesinde bu ismi almıştır. Eylül ayında Blockcahin ve NFT eğitimleri üzerinde yaptığı yatırımlar ile ekosistem desteği almıştır.

Güncel listede 5. sırada bulunan token 18.65$ fiyatıyla yerini koruyor.

Avalanche  Token (AVAX)

Avalanche (Avax)

Piyasada hızlı akıllı sözleşmeleri ile tanınan Avalanche projesidir. Ethereum’a rakip olduğunu ifade eden ekip blockcahin teknoloji ile de öne çıkıyor. İşlemleri tek ağ üzerinden gerçekleştirme kabiliyeti ile hızlı bir şekilde sonuca ulaştırıyor. Dolayısıyla bu işlem hızı çoğu yatırımcının gözünde bu projeyi değerli gösteriyor. NFT projeleri ile de değerini artıran bu proje SushiSwap(SUSHI), Chainlink(LINK) gibi blockchain sistemleri ile de iş birliği yapıyor.

Şu an 9. sırada yer alan AVAX Coin 1.307,53 $ fiyatında bulunuyor.

Polkadot (DOT)

Polkadot (Dot)

Ağustos ayında piyasaya sürülen Polkadot 2020 yılının gözde projelerinden birisidir. Bu proje farklı ve çeşitli blockchain ağlarını tek bir ağ üzerinde birleştiriyor. Güvenliği ile de yatırımcıların gönül rahatlığı ile yatırım yapabileceği bir tokendır. Bu coin projesi ile farklı ağlar üzerindeki transferler de oldukça pratik biçimde yapılabiliyor.

Kripto para borsasındaki ölçülebilirlik ve yönetişim problemlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. DOT ise bu platform üzerinde yapılan işlemler için kullanılan para birimidir.

Polkadot güncel listelerde 427.94 $’lık fiyatı ile 7.sırayı koruyor.

Chainlink (LINK)

Chainlink (Link)

Oracle teknolojileri ile desteklenen proje fiziksel dünya ile dijital dünya arasında köprü görevini üstleniyor. Geçtiğimiz aylarda ise Programlanabilir Token Köprüsü’nü piyasaya sunmuştu. Böylelikle önceki Blockchain projelerinin tekrar ölçeklendirilmesi ve korunmasında kolaylık sağlıyor.

Chainlink Blockchain ağlarından veri alımını kolaylaştıran bir projedir. Geliştirdiği düğüm ağı ile sipariş verilen bilgileri alıcılara iletme işlevini üstleniyor. Alıcılar istedikleri bilgileri seçtikten sonra bu bilginin tedariği için tekliflerini verirler.

LINK’ın güncel fiyatı şu an 26.22 $’dır.

Terra Luna (LUNA)

Terra Luna (Luna)

Terra Luna yeni nesil akıllı sözleşme platformudur. Gelecek vaat eden altcoinlerden bir tanesi olan bu proje merkezi olmayan finansmanları stablecoin unsuru ile bir araya getiriyor. Hızlı ödeme yapılması ve düşük fiyatlar sunması ile de pek çok yatırımcıya ulaşabiliyor. Platformun yerel tokenı olan LUNA ise platformdaki sabit değere sahip kripto paraların dengelenmesinde öne çıkıyor.

0,1127 $ değerindeki LUNA farklı borsalarda listelenmeye devam ediyor.

Solana (SOL)

Solana (Sol)

Ethereum’un en büyük rakibi olarak tanınan Solana konsensüs mekanizmasında yenilikler sunmaya devam ediyor. Bu platform geleceği olan tüm coin değerlerini desteklemek amacıyla kurulmuştur. Ayrıca finansal işlemlerin daha demokratik bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlamak da misyonları arasındadır.

SOL değeri ile platform içerisinde işlemler yapılmakta. Staking yapılarak da ödüller kazanama imkanı sunuluyor. 2.334,34 $ değerinde olan SOL 4. sırayı kimseye bırakmıyor.

 

Binance üzerinden indirimli alım yapmak için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz

kayıt linki

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu