DefiNedir

Defi Nedir? Defi Decentralised Finance Hakkında Bilgiler

0
(0)

Defi nedir ? Defi decentralisef finance kelimesi merkeziyetsiz ve finans kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşturulmuş bir finans sistemine verilen addır. Bu sistemler hiçbir yere bağlı kalmayan finansal yapılardır. Belli bir sınırlamaya dahi olmayan bu finansal sistem, daha geniş finansal içerikleri içerisinde barındırmaktadır. Sistemlerin içerisinde neden-sonuç ilişkisinin olması sistemi daha güvenli kılmaktadır.

Defi Nedir

Defi Nedir?

Defi kelime anlamıyla bakıldığında hiçbir merkeze ve otoriteye bağlı kalmayan finansal sistemlerdir. Hali hazırda bulunan Ethereum, Bitcoin gibi sistemler belli bir otoriteye bağlı olduğundan, bu sistemler ile yapılan işlemlerde sınırlı olmaktadır.

Tamamen merkeziyetsiz bir şekilde çalışan sistemler gerekli önlemler alınmadığı takdirde bazı güvenlik sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilecektir.

Defi Decentralised Finance Ortaya Çıkış Nedeni Nedir

Defi Decentralised Finance Ortaya Çıkış Nedeni Nedir?

Defi decentralised finance finansal sistemlerinin ortaya çıkmasında en temel sebep finansal ve kripto para alanında özgür bir ortamın oluşturulmak istenmesidir. Bu sistemlerin kullanımı kişilere belli bir sınıra bağlı kalmadan birçok finansal işlemi hızlı kolay bir şekilde yapmaya olanak sağlamaktadır.

Dünya’nın geneline bakıldığı zaman 1,7 milyar insanın çeşitli bankacılık işlemlerini ulaşım sağlayamayarak işlemlerini gerçekleştiremedikleri görülmektedir. Defi decentralised finance kavramı birçok şekilde ifade edilmekte olup gibi Defi Coin olarak da nitelendirilmektedir. Bu kavramları ayrı zannedenler Defi Coin nedir şeklinde internet ortamında aramalarını gerçekleştirmektedir.

Defi projeleri erişim sağlamak için birçok platform bulunmaktadır. Bu platformlar aracılığı ile birçok işlemi kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmek mümkün olmaktadır.

Defi Coin’leri Hangileri

Defi Coin’leri Hangileri?

Defi decentralised finance gibi merkeziyetsiz bir işlem sağlayan sistemler daha çok güven sağlamaktadır. Piyasada yer alan en iyi Defi Coin’ler hangisi bakıldığında Chainlink (LINK), Basic Attention Token (BAT), gibi coinlerin piyasada önemli bir yer tuttuğu görülmektedir. Bu sistemlerin birçok güvenliği içerisinde barındırması en çok tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır.

Defi Decentralised Finance Avantajları

Defi Decentralised Finance Avantajları

Defi decentralised finance kullanım alanlarına göre birçok avantajı da içerisinde barındırmaktadır. 2008 yılında yaşanan ekonomik krize bağlı olarak, belli bir otoriteye bağlı olan ve merkeze bağlı yürütülen sistemlere olan güvende bir o kadar azalmıştır. Genel anlamda defi decentralised finance avantajları şöyledir;

  • Kişiler sahip olduğu varlığı transfer edebilme ve o varlığa değer verme avantajına sahiptirler.
  • Birçok bankacılık işlemi kolaylıkla yapılabilmekte olup, dünya’nın her yerine kolay para transferi yapılabilmektedir.
  • Merkeziyetsiz sistemle borç alıp borç verme imkanı sağlanmaktadır. Bu işlem borçlanma sistemleri ile sağlanmaktadır.
  • Merkezi bir yapıya sahip olunmadığından dolayı, kendi varlıkları ve kendi güvenliğini kendi sağlayan bir sistem söz konusu olmaktadır.
  • Finans işlemlerinde ucuz ücret ile işlem yapılmaktadır.

Defi Decentralised Finance Dezavantajları

Defi Decentralised Finance Dezavantajları

Defi decentralised en büyük özelliklerinden biri herkes tarafından kabul gören ve geleneksel olarak adlandırılan merkezi bir finans sisteminden ayrılıyor olmasıdır. Bu özelliği nedeniyle bazı olumsuz durumlar ortaya çıkmaktadır.

  • Dünya geneline bakıldığında bu sistemi kullanan sayısı oldukça azdır.
  • Merkeziyetsiz finans sistemi birçok alanda işlem yapılabilmesine olanak sağlamaktadır. Bu şekilde geniş bir alanda faaliyet gösteren bir sistemin sağlam bir alt yapıya sahip olması gerekir. Şuan ki durumda tam olarak gelişmiş bir alt yapı bulunmamaktadır.

 

Daha fazla Nedir?Kimdir?Nasıl? ve Ne Oldu? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Dex nedir? (Decentralised Exchange)

Kripto Para Piyasasının Yükselen Değeri Ada Coin – Cardano Nedir?

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu