Nedir

Dex nedir? (Decentralised Exchange)

0
(0)

Dex nedir? Dex Decentralised Exchange kelime anlamı olarak bakıldığında merkeziyetsiz borsa anlamına gelmektedir. Burada yapılan işlem taraflar arasında doğrudan kripto para işlemlerinin yapılabilmesidir. Temel hedefi ise merkezi borsalarda meydana gelen sorunların çözüme kavuşturulması gelmektedir. Merkeziyetsiz borsalarda herhangi bir merkeze bağlı kalmadan fon depolaması yapmak için P2P borsalarının oluşturulmasına zemin hazırlanmaktadır.

Dex Nedir

Dex Nedir?

Dex, herhangi bir merkeze bağlı olmayan kripto para borsası demektir. Tamamen bağımsız bir şekilde çalışan Dex Decentralised Exchange, tarafların kendi aralarında yaptığı anlaşmaları baz almaktadır. Araya üçüncü bir varlık girmediğinden dolayı, bu tür borsalarda para emanet etme gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Merkeziyetsiz borsaları ifade etmek için kullanılan diğer bir kavram Dex Exchange kripto para borsasında hizmetlerin güvenliği dağıtık defter teknolojisi ile sağlanmaktadır. Dex borsası alanında en çok işlem gören birimler, Ethereum, Graphene ve bunun gibi kripto para birimleri yer almaktadır.

Dex Decentralised Exchange Avantajları

Dex Decentralised Exchange Avantajları

Dex Decentralised Exchange kripto para borsasını en güçlü kılan yönler arasında herhangi merkeze bağlı kalmadan, dağıtık bir mimariye sahip olarak işlem görmesi yer almaktadır. Bunun yanında bazı özelliklerde de bu kripto para borsasının avantajları arasında yer almaktadır.

  • Sistemin sağlamış olduğu en büyük avantajların başında güvenlik gelmektedir. Kullanıcıların sahip olduğu varlıkların depolanması yapılmadığı için olası bir saldırı karşısında bilgilerin çalınması gibi bir durum söz konusu olmayacaktır.
  • Bağımsız çalışma özelliğine bağlı olarak borsa içerisinde manipülasyon gibi durumlar söz konusu olmayacak, bu da daha gerekçi ve sahtecilikten uzak bir kripto para borsası olmasının yolunu açacaktır.
  • Herhangi bir merkezi bağlı olmayan Dex crypto exchange, yetkililerin yaptığı düzenlemelerden bağımsız bir şekilde hareket eder ve onların faaliyetlerinden etkilenmez.
  • Merkezi borsalarda yer alan sınırlı işlemler merkeziyetsiz kripto borsasında farklı türde işlem görmektedir. Burada gerçekleştirilmek istenen işlemler, çeşitli projelerde ve çeşitli platformlarda yer alıp kullanılmasına olanak sağlar.

Dex Decentralised ExchangeDezavantajları

Dex Decentralised Exchange kripto para borsasında belli bir merkeze kalmadan kişilerin kendi işlemlerini kendileri takip etmeye çalışmaları, bazı olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilmektedir.

  • Verilerin kurtarılması gibi bir durum söz konusu olmadığından, yanlış yapılan bir işlemin geri dönüşü olmamaktadır. Bu da sistemin dezavantajları arasında yer almaktadır.
  • Merkezi borsaya oranla merkeziyetsiz borsalarda seçenek daha azdır. Birçok merkeziyetsiz borsa akıllı sözleşmeler ile çalışmaktadır. Akıllı sözleşmeye bağlı olmayan borsalar ile işlem yapılmamaktadır.
  • Merkez sistemlerle karşılaştırma yapıldığında merkeziyetsiz sistemlerde likidite oranı oldukça azdır. Yatırımcıların birçoğu daha çok alternatife sahip servisleri tercih etmektedir. Bundan dolayı burada yapılan işlemler sınırlı olduğundan sürekli bir başa alma durumu söz konusu olmaktadır.
  • Birçok kişinin dex coinler ile kripto para ticaretini gerçekleştirmek istemesi sistemde birçok karışıklığın oluşmasın zemin hazırlamaktadır.
  • Dex Decentralised Exchange herhangi bir merkeze bağlı kalmadan bağımsız bir şekilde faaliyet gösterdiğinden dolayı, olası herhangi bir durumda müşteri hizmetleri gibi yardım alacakları bir bulunmamaktadır. Kişiler yapmış oldukları işlemlerden tamamen kendileri sorumludur.

 

Daha fazla Nedir?Kimdir?Nasıl? ve Ne Oldu? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu