Blockchain

Kripto Borsası Nasıl Kullanılır? Hangi Kripto Borsası Güvenilir?

0
(0)

Kripto borsası ve aracı kurumlar, sanal varlıkların ticaretinde kullanılabilen platformlardır. Borsalar, kripto para yatırımcılarının alım-satım işlemlerinde, varlık alma ve gönderme faaliyetlerine olanak tanımaktadır. Pek çok yatırımcı lider birim Bitcoin başta olmak üzere altcoin birimlerine de yatırım yapabilir, al-sat işlemlerini gerçekleştirebilir.

Günümüzde neredeyse 5 dakika içerisinde bir kripto borsa hesabı açılabilmektedir. İlerleyen teknolojiyle, borsalar KYC onaylarını, hesap onaylarını ve kullanıcı kayıtlarını kısa sürede gerçekleştirir. Bu sayede pek çok kişi kısa süre içerisinde herhangi bir kripto para borsasına kayıt olabilir. Kayıt işlemlerinin tamamlanmasıyla ise, borsaların market bölümlerinde kripto varlık satın alınabilmektedir. Satış yapmak isteyen bireyler borsa arayüzünü ya da (varsa) kolay al-sat bölümlerini tercih ederek, hızlıca satış işlemlerini gerçekleştirir.

Peki, kripto borsası nedir? Kripto borsaları, gerçek para birimleri ya da kripto paralar ile sanal varlık ticareti yapılmasına olanak tanıyan platformlardır. Borsaların çalışma prensipleri, değişim modellerini kapsar. Bu sayede birçok farklı birim aynı adresten güvenilir şekilde temin edilebilir.

Güvenilir Kripto Para Borsaları

Güvenilir Kripto Para Borsaları

Son zamanlarda pek çoğumuz kripto para borsalarının yasal nedenlerle kapatıldığını ya da vurgun sebebiyle faaliyetlerini bitirdiklerini görmüşüzdür. Bu gibi sebeplerden dolayı yatırımcıların pek çoğu kripto para borsalarından kaçınmaktadır. Piyasaya yeni giren yatırımcılarsa, hangi kripto borsası güvenli sorusunu sormaktadır.

Borsaların güvenilirliği, faaliyetlerinde kullanıcı odaklı olmalarına, üstün güvenlik önemlerine ve globallik durumlarına göre saptanabilmektedir. Aşağıda yer alan listede, tüm bu kıstaslara dayanarak oluşturulmuş güvenilir borsa listesine ulaşabilirsiniz.

 • Binance
 • Huobi Global
 • Coinbase Exchange
 • FTX
 • Kraken
 • KuCoin
 • Poloniex
 • OKEx

Yukarıdaki borsalar CoinMarketCap verilerine göre skorlanmış platformlardır. Geçmişte bazıları hakkında güvenlik problemleri yaşanmış olsa da, günümüzde üstün güvenlik önlemleriyle bu tür problemlerin önüne geçmişlerdir. Özellikle Binance borsa hesabının her kripto para yatırımcısında bulunması gerektiği söylenmektedir.

Güvenilir Türk Kripto Para Borsaları

Güvenilir Türk Kripto Para Borsaları

Güvenilir global borsaların yanında güvenilir ve Türk coin borsaları da bulunmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren borsalar, Türk bankalarından TL yatırma ve çekme işlemlerine olanak tanır. Bu sebeple ülkemizdeki yatırımcıların en sık kullandığı borsa türlerindedir. Aşağıda yer alan listede ülkemizde kullanılan güvenilir kripto para borsalarını inceleyebilirsiniz.

 • Bitexen
 • Paribu
 • Paritex
 • Felixo
 • Coinzo
 • Bitci
 • Bitturk
 • BtcTurk
 • Barimeks

Yukarıdaki borsalar hem işlem hacimlerine göre hem de güvenilirlik durumlarına göre sıralanmaktadır. Borsalarda işlem yapacak kullanıcılar, önce kayıt olmalı ardından TL gönderimi yaparak yatırım faaliyetlerine başlayabilir. Borsalar genellikle kullanıcı güvenliği için kimlik bilgilerini istemektedir. Bu sebeple birden fazla borsaya üye olmak önerilmemektedir.

Hacimlere Göre Kripto Borsa Sıralaması

Hacimlere Göre Kripto Borsa Sıralaması

Borsalarda yapılan işlemler hacim olarak adlandırılır. Özellikle işlem hacmi bakımından en büyük borsalardan olan Binance, bunun bir örneğidir. Binance’de 24 saatte 10 milyon doları aşkın işlem yapılabilmektedir. Binance yanı sıra Huobi Global ise ikinci en büyük borsadır. Huobi’de son 24 saatte 2 milyon dolar civarı işlem gerçekleştirilmiştir. Sadece 24 saatte gerçekleştirilmiş olan bu işlemler, borsaların büyüklük ölçütlerinden biri olarak bilinmektedir.

Aşağıdaki listede yer alan kripto borsası sıralaması ise, borsaların hacimlerine göre oluşturulmuştur.

 1. Binance
 2. Huobi Global
 3. Coinbase Exchange
 4. Bitfinex
 5. FTX
 6. Kraken
 7. KuCoin
 8. Bithumb
 9. Binance US
 10. Gate io

Liste bu şekilde devam ederken, en güvenilir ve büyük borsa olarak Binance bilinmektedir. Kripto borsa hacimleri global borsalarda çok daha fazladır. Çünkü her ülkeden kullanıcı kaydı alınabilmektedir. Araştırmalara göre her Türk yatırımcıda en az bir tane global borsa hesabı bulunmaktadır.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu