Nedir

Kayıt Defteri (Ledger) nedir?

0
(0)

Kayıt defteri ledger, ananesel veya dijital usullerle finansal bilgilerin bir araya geldiği, kumpaslı ve özet halde saklandığı yerdir.

Kayıt kayıt defteri, muhasebecilerin, analistlerin, yatırımcıların kullandığı ve finansal performansı değerlendirme evresinde müracaat ettikleri bilgi kaynağıdır. Kaydın yakalandığı ilk günden, son güne kadar yapılan tüm harekâtlara erişilerek bir değer tablosu yaratılabilir. Bazen de bir muhasebe yanılgısı olduğunda meseleyi tespit etmek emeliyle kayıt defterinden destek alınabilir. Tüm hesap kaydı inceleme edilerek, gözden kaçan noktalar bulunur ve böylece yanılgılar giderilir.

Blokzincirde Kayıt Defteri Ledger

Blokzincir ekosisteminde de tıpkı geleneksel muhasebe usullerinde olduğu gibi işleyen bir kayıt defteri vardır. Geriye dönük hiçbir bilginin silinemediği ve değiştirilemediği bu ekosistemde tüm bilgiler dağıtık biçimde kayıt defterine işlenir.

Dağıtık sistem; bilgilerin, geleneksel usulden değişik olarak, tek bir noktada değil, birden fazla kopya halinde eşlere dağıtılarak saklanması demektir. Saklanan bilgilerin her biri, birbirlerine kriptografik olarak bağlandığından dolayı değiştirilemez ve silinemez özelliğine sahiptir. Farklılık yapılması gereken gidişatlarda da bir eş tarafından asıllaştırılan farklılık, kriptografi sayesinde tüm kopyalara yansır. Böylece birbiriyle örtüşür biçimde bilgiler depolanmaya devam eder. Hakikatinde blokzincirdeki kayıt defterleri, ananesel kayıt defterlerinin teknolojik ve güvenlik seviyesi yüksek varyasyonlarıdır.

Dünyada resmi evrakların saklanması için de blokzincir usulü kayıt defteri kullanmak üzere harekete geçen ülkeler ve firmalar bulunmaktadır. İsveç bankaları, blokzincir tabanlı bir sistem içerisinde harekât bilgilerini toplamak için çalışmaktadır. Estonya, siber güvenlik ve elektronik rey sistemi gibi çalışmalarını blokzincir tabanında reelleştiren ilk devlettir. Çin, Japonya ve Amerika’nın bazı eyaletleri de bu teknolojiden faydalanmak için çalışmalarını sürdürmektedir.

Daha fazla Nedir?Kimdir?Nasıl? ve Ne Oldu? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

 

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu