AltcoinDefiNasılNedir

Aave Coin (AAVE) Nedir, Yatırım Yapılır Mı?

5
(1)

Aave Coin (AAVE)

Aave Coin (AAVE) finansal dünyadaki ihtiyaçları dijital ortama taşıması ile ünleniyor! Kullanıcılarına sunduğu kolaylıklar ile üçüncü kişilere duyulan ihtiyacı ortadan kaldırıyor. Ama nasıl?

ERC-20 standartlarına uygun olarak tasarımı yapılan token projesi özellikle borç edinme ihtiyacı için geliştirildi. Acil nakit ihtiyacının oluşması gün içerisinde herkesin yaşayabileceği basit bir olay. İşte bu platform da kullanıcıları yüksek faizlerden ve evraklardan kurtarıyor. Detayları ise yazımızda.

Aave Coin (AAVE) Nedir?

Aave Coin, kripto para borsası içinde yatırımcılara likidite sağlamaya yarayan bir projedir. 2017 yılında piyasaya ETHLend olarak tanına bu kripto para 29018 yılında güncellemeye gitti. Token adı da Aave Coin şeklinde düzenlenmiştir. 2020 yılında da yatırımcıların sahip olduğu 100 LEND değeri 1 AAVE değerine sahip olarak isim değiştirmiştir.

Yeniden markalaşan bu token projesi Ethereum tabanlı bir kripto para projesidir. Stani Kulechov tarafından geliştirilen bu proje Ethereum ağındaki kredi uygulamalarının yetersizliğinden ilham almıştır. Ayrıca bir DeFi altcoini olan Aave’in yerel para birimi AAVE’dir.

Aave Coin oluşturduğu platform içerisinde borç alan ve borç sağlayan kullanıcıları bir araya getiriyor. Borç alan ve borç veren kullanıcıların kredileri biriken ortak havuzdan karşılanıyor. dolayısıyla platform sayesinde kullanıcıların kripto paralar üzerinden faiz kazanmaları sağlanıyor.

Aave Nasıl Çalışır?

Aave Coin Nasıl Çalışır

Kripto para borsası farklı özelliklere sahip pek çok coin projesini bünyesinde barındırıyor. Dolayısıyla farklı kullanıcı istek ve ihtiyaçlarının karşılanması da mümkün oluyor. Aave Coin projesi de bunlardan bir tanesi. Bu projenin sahip olduğu özellikler incelendiğinde farklı yanları göz önüne çıkıyor. Dolayısıyla bu proje pek çok yatırımcının merceğine takılmayı başarıyor. Peki ama Aave nasıl çalışır?

Aave Token oluşturuğu platform içerisinde kullanıcılara likidite sağlaması ile öne çıkıyor. borç alan ve borç veren kişilerin işlemleri havuzdaki ortak krediler üzerinden gerçekleştiriliyor. Borç sağlayan kullanıcılar dijital varlıkları likidite havuzuna yatırarak faiz kazanabiliyor. Likidite ihtiyacı olan kullanıcılar ise AAVE değerlerini teminat gösteriyor. Flaş kredi adı verilen borçlanmayla ihtiyaç duydukları nakit ihtiyacını böylelikle karşılıyorlar.

Platform içinde uygulanan faiz oranı genel faiz işleyişine göre ters bir orantıya sahiptir. Havuz içerisinde mevcut varlıklarının çoğunluğunun kullanılması borç sağlayıcılar için yüksek faiz anlamına geliyor. Böylelikle yatırımcıların teşvik edilmesi amaçlanıyor. Aynı şekilde havuzdaki varlıkların azınlığının kullanılması sonucunda borçlanılması teşvik edilir. dolayısıyla düşük faizler ile borçlar sağlanır.

Bu borçlanma platformu oluşturulduktan sonra güvenlik modülü kavramı ortaya çıkmıştır. Platform içerisinde yetersiz varlık bulundurulması durumunda AAVE değerleri satılır. Ayrıca kullanıcıların farklı kripto para birimleri ile de yatırım yapmaları kredi almalarında etkili bir unsur oluyor. Ancak platformda AAVE Coin sahibi olan kullanıcılar yönetimde ve tokenın geleceği hakkında söz sahibi oluyorlar. Sahip olunan her AAVE Coin bir oy kullanımına eş değerdir.

Ancak her projede olduğu gibi bu projenin de eksileri ve artıları bulunuyor. Artılarının yanı sıra bir de eksilerine değinelim. Oluşturulan bu platformda para arzı oldukça asgari tutarda. Dolayısıyla bu da likidite ve kredi ihtiyacının dengelenmesini zora sokuyor. Bir diğer dezavantajı ise finansal araçlardaki kredi sisteminden farklı olması. Kredi notu sistemi bulunmayışı kullanıcıları ihtiyaç duyduklarından daha yüksek miktarda coinleri kilitlemeye mecbur tutuyor. Böylelikle kredi sağlayan kullanıcılar korunurken kredi ihtiyacı duyan kullanıcılar için aynı şeyi söylenemiyor.

AAVE Nasıl Satın Alınır?

Aave Coin Nasıl Satın Alınır

AAVE Coin projesi coin madenciliği yapılmasına imkan sunan bir proje değildir. Bu para birimi belirli aralıklarla arz edilir ve ilgili borsalardan satın alınabilir. AAVECoin’in yer aldığı borsalar;

  • Binance
  • Mandala Exchange
  • CoinDCX
  • CoinTiger
  • OKEx
  • CoinBene

AAVE Token Yorum ve Geleceği

Her geçen gün AAVE Token projesi üzerinde güncellemeler yapılıyor. Blockchain teknolojisi dijital varlıklar aracılığıyla kullanıcılara likidite sağlıyor. Dolayısıyla bu platform üzerinde oluşturulan havuz sistemi borç sağlayıcılar ile borç edinenler arasında bir köprü kuruyor. Bu token projesinin ilerleyen süreç içinde kredili borçlanmayı teşvik etmesi nedeniyle yatırımcılar tarafından tercih edileceği düşünülüyor.

Bu projenin DeFi altcoin olması da işlem hızını ve güvenliğini garanti ediyor. 2022 yılının da yükseliş beklenen coin projelerinden bir tanesi olmayı başarmıştır. Özellikle NFT token piyasası üzerinde projeler geliştirdikleri de göz önünde bulundurulmalı.

Her projede olduğu gibi bu projenin de sağladığı avantajlar ve dezavantajlar vardır. Bu nedenle de yatırım yapmadan önce detayların araştırılması gerekiyor. Ancak Aave Coin likidite ihtiyacının karşılanması için alternatif bir yatırım aracı oluyor.

 

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu