CoinKolay ÖzelAltcoinBlockchainNasıl

Ayı Sezonu Geldi mi? Nasıl Anlaşılır?

5
(1)

Ayı sezonu kripto para dünyasında sıklıkla duyulan terimlerden biridir. Piyasa koşullarını tanımlamak için de oldukça önemlidir. Piyasayı tanımlamada ayı ve boğa terimleri birlikte kullanılabilir. Piyasanın mevcut durumu, yatırım sepetinizi oluştururken tercihlerinizi etkileyen önemli faktörlerdendir. Bu yüzden önemli terimlerin anlamını bilmek gerekir. Peki, ayı sezonu nedir?

Kısaca tanımlamak gerekirse; kripto piyasasının bir dönem düşüş trendine girdiği, piyasada karamsarlığın hakim olduğu döneme ayı dönemi denmektedir. Son günlerde üst üste sert düşüşler yaşayan Bitcoin ise, akıllara acaba ayı dönemi mi geldi? Sorusunu getirmekte.

Ayı Sezonu Nasıl Anlaşılır

Ayı dönemi kesin olarak geldi diyebilmek şu an için doğru değildir. Çünkü söz konusu sezonun gelmiş olması için piyasanın tam manasıyla tepetaklak olduğunu görmemiz gerekir. Fakat beklenen sezonun yakın olduğu da aşikârdır. Zaman zaman Bitcoin’de yaşanan sert düşüşler, bizlere bunun sinyalini vermektedir.

Peki, gerçekten ayı sezonu geldi mi? Hayır, sezonun gelip gelmediğini anlayabilmek için, bir iki göstergeye bakılarak yorum yapılamaz. Bitcoin her ne kadar şu anda düşüşte dahi olsa piyasada yeşil kalmayı başaran pek çok altcoin bulunmakta ve henüz piyasaya ilişkin bir karamsarlık durumuyla karşı karşıya değiliz.

Ayı Dönemi Ne Kadar Sürer?

Ayı Dönemi Ne Kadar Sürer

En son Mart 2020 tarihlerinde sezonun başladığına ilişkin ciddi sinyaller alınmıştı. O dönemlerde pandemi durumu tüm dünyayı etkisi altında bırakmış, sanal varlıklarda ciddi sallantılar meydana gelmişti. Bu belirsizlik durumunda piyasa ciddi oranda değer kaybetmiş, neredeyse tüm kripto para birimleri %50’lere varan oranda değer kaybetmişti.

Eylül 2020 tarihlerine kadar sallantılı süreçler yaşayan piyasa kış aylarında toparlanabilmişti. Çünkü pandemi durumu artık kabul edilen ve bilinen bir gerçek olmuştu. Sonuç olarak yaklaşık 5-6 ay boyunca piyasa sallantıdaydı. Geçen yılki sezona ilişkin verdiğimiz örnekte şartlar ve durumlar diğer sezonlara göre farklı. Bu yüzden de ayı dönemi ne zaman gelir, ne kadar sürer? Tarzı soruların kesin bir cevabı yoktur. Keza pek çok ünlü analiste göre de sezonun geldiğine ve ne kadar süreceğine ilişkin net göstergeler mevcut değil.

Kripto Para Ayı Dönemi Ne Zaman Başlıyor 2021?

Kripto Para Ayı Dönemi Ne Zaman Başlıyor 2021

Yatırımcıların korkulu rüyası olan ve beklenen ayı sezonu mu geldi? Sezon geldiğinde piyasada sert düşüşler meydana gelir ve pek çok coin aşağı yönde seyreder. Ayı dönemi şu an için henüz gelmemiş olsa da sinyallerini vermeye başladı. Yazının hazırlandığı sırada Bitcoin 48 bin 453 dolar seviyelerinde seyretmekte. Birkaç gündür ise sık sık düzeltme yapıyor.

Dominance değeri %40.56 oranında seyretmekte. Birkaç gün önce %44 oranında olan bu değer, oldukça hızlı düşüş gösteriyor. Özellikle 2021’de altcoinlerin popülerleşmesiyle pek çok yeni yatırımcı piyasa giriş yaptı. Piyasaya yön veren balinalar ise büyük kripto paralarda kaldı. Fakat artık balinaların da kenara çekilme vakti gelmiş gibi gözükmekte. Bu nedenle ani düşüşlerin gelmesiyle sezonun başladığını anlayabiliriz.

Nedir?Kimdir?Nasıl? ve Ne Oldu? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu