NedirBitcoinBlockchainNasıl

Binance Smart Chain Nedir ve Ne İşe Yarar?

0
(0)

Kripto para kullanıcıları son dönemlerde Binance Smart Chain Nedir sorusunu fazlasıyla duymaya başladı. Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance kendini sürekli geliştirmeye devam ediyor. Her geçen gün yeni bir hizmet sunan Binance borsasının en son yeniliklerinden bir tanesi de Binance Smart Chain sistemidir. Binance Akıllı Zinciri anlamına gelen bu yapı aslında Binance tarafından geliştirilen bir blok zinciridir.

Binance Chain Nedir?

Binance Chain Nedir

Binance borsası ilk olarak Binance Chain blok zincirini piyasaya çıkardı. BNB kripto parasının merkezi ve evi olarak görülen bu blok zinciri kullanıcılara büyük avantajlar sundu. Binance Chain zinciri çok hızlı bir şekilde alım ve satım imkanı sunuyordu. Fakat bu hızlı işlemler için Binance Chain ağı bazı noktalarda taviz veren bir yapıya sahipti. Özellikle diğer blok zincirleri kadar esnek olmaması dikkat çeken bir etkendi.

Esneklik gibi sorunları ortadan kaldırmak isteyen Binance borsası bu yüzden yeni çalışmalar başlattı. Çalışmalar sonrası ise Smart Chain coin işlemler için en doğru sonucu vermdi. Binance Smart Chain blok zinciri de bu sorunları ortadan tamamen kaldırmak için yeniden tasarlanan bir zincirdir. Binance Smart Chain coinleri esnek bir ortamda işlem gördürüyor.

Binance Smart Chain Nedir ve Neden Kullanılır?

Binance Smart Chain Nedir Ve Neden Kullanılır

Henüz yeni bir blok zinciri olan Binance Smart Chain (BSC) ve Binance Chain birbirleri ile paralel olarak çalışan 2 Binance projesidir. Smart Chain aynı zamanda akıllı kontrat işlevlerine ve Ethereum Sanal Makinesi ile uyumlu olarak faaliyet gösterir. Bunun nedeni hem Blokchain ekosistemine akıllı kontratları dahil etmek hem de Binance Chain’in oldukça yüksek olan verimini korumaya devam etmektir. Temel olarak BSC ve Binance Chain birlikte çalışır.

BSC’ye ait bir katman iki ya da zincir dışı bir ölçeklenebilir çözünürlük olmadığı bilinmelidir. Binance Chain bir sebepten ötürü çevrim dışı kalsa bile BSC çalışmaya devam eder. Bu da BSC’nin aslında bağımsız bir blok zinciri olduğunu açık bir şekilde gösterir. BSC Ethereum Sanal Makinesi (EVM) ile uyumlu olduğu için Ethereum ve DApp’lerin dünyasını destekleyecek şekilde tasarlanmıştır. Bu özelliği sayesinde Ethereum geliştiricileri projelerini buraya rahatça taşıyabilir. Binance Smart Chain nedir sorusunun bu kadar yayılmasının ve merak edilmesinde önemli bir pay da Ethereum geliştiricilerine aittir.

Binance Smart Chain İle Merkeziyetsiz Finans İşlemi

Binance Smart Chain İle Merkeziyetsiz Finans İşlemi

BSC üzerinde pek çok kripto para kullanılabilir durumda. BTC, LTC ve XRP gibi endeksli coinler bunlarda sadece birkaç tanesi. Binance Smart Chain coin işlemlerinde merkeziyetsiz bir sistem yürütür. Ripple gibi ya da Litecoin gibi kripto paralar yerel zincirlere endeksli tokenler olarak ifade edilir. Örnek olarak BSC üzerinde 10 BTCB alarak 10 BTC’yi kitlenir. Kullanıcılar istedikleri zaman bu 10 BTCB’yi 10 BTC olarak çevirebilir. BTCB fiyatı ile yerel BTC fiyatı birbirlerine oldukça yakındır.

Bu işlem gerçekleştiği zaman kullanıcılar varlıklarını direkt olarak Binance Chain sistemine aktarmış olur. Binance Smart Chain sisteminin sunduğu esneklik sayesinde pek çok zincir büyümeye başlayan DeFi dünyası içerisinde kullanılabilir. Binance Smart Chain nedir ve ne işe yarar sorusuna verilecek belki de en iyi yanıt budur. Kullanıcılara hızlı ve esnek işlem sunması ve yenidünyaları onlara açması Binance Smart Chain zincirini son derece önemli bir blok zinciri yapıyor.

Daha fazla Nedir?Kimdir?Nasıl? ve Ne Oldu? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu