NedirAltcoin

Ethereum 2.0 Nedir?

0
(0)

Ethereum 2.0; Ethereum ağında gerçekleştirilen bir yükseltme olarak karşımıza çıkmaktadır. Ölçeklenebilir özelliği ve sağlam güvenlik ilkelerini düzeltmeyi amaç edinerek, tüm insanlık için hizmet kalitesini artırmak amacıyla oluşturulmuştur.

ETH 2 olarak da bahsedebileceğimiz bu yükseltme, enerji tüketimini azaltmayı, ETH ağının daha fazla işlemi gerçekleştirmesine izin vermeyi ve güvenliği arttırmayı amaçlamaktadır. Bu yükseltmeye göre, Ethereum bir Proof of Stake (PoS) blok zinciri oldu ve parça zincirleri tanıttı. Bu özellikler, Ethereum biriminin çalışma biçiminde çok büyük bir değişiklik ve eşit derecede büyük faydalar sağlamaktadır.

Ethereum’un önceki yükseltmesi olan 1.0’da çeşitli ölçeklendirme problemleri yaşanmıştı. 2.0 yükseltmesinde bu problemlerin ortadan kaldırıldığını görmekteyiz. ETH 2.0, yalnızca Ethereum birimini değil tüm kripto para piyasalarını da kökten etkilemektedir. Şu anda bile piyasadaki mevcut kripto para projelerinin büyük çoğunluğu Ethereum üzerinde yer almaktadır. Dolayısıyla Ethereum’da kapasite ve hız artırımı meydana getiren bu yükseltme, diğer altcoin birimleri için de oldukça önem taşımaktadır.

Eth 2.0 Nasıl Çalışır?

ETH 2.0 Nasıl Çalışır?

Ethereum 2.0 nedir konusundan sonra merak edilen bir diğer konu da nasıl çalıştığıdır. ETH 2.0 yukarıda da bahsedildiği gibi kapasite ve verimliliği geliştirmeye yönelik oluşturdu. 1.0 yükseltmesinde yaşanan problemlerin ve daha fazlasının çözülmesi amacıyla geliştirildi ve tüm kripto para piyasasını tümden etkilemiş oldu.

Genel itibariyle ETH 2.0, aşama 1 ile birlikte toplam kapasitenin saniyede 100 bin işleme kadar çıkarılabilmesini sağladı. Öyle ki bu konuda Visa’yı bile solluyor. Visa’da saniyede 65 bin işlem yapılabiliyor. ETH 2.0 ağında ise bunun ne kadar fazla olduğunu görebilmekteyiz.

Protokol güncellemesi olarak da adlandırılan yükseltme, ETH fiyatında önemli derecede rol oynadı. Özellikle yükseltmeyi takip eden ilk 1-2 ay boyunca Ethereum ciddi artışlar yaşamıştı. Bunun en önemli nedenlerinden biri de ETH 2.0 madencilik süreçlerini hızlandırması ve çeşitli ölçeklendirme problemlerini hızla gidermesi olmuştur.

Ethereum 2.0 Staking Nedir?

ETH 2.0 staking, PoS (Proof of Stake) konsensüs mekanizmaları ile kripto para birimleri için yapılan işlemleri doğrulamak için bunları kilitleme işlemlerini ifade etmektedir. Stake yapacak olan kullanıcılar, böyle bir hizmet karşılığında ödüllendirilir. Kripto paraları kilitlemek için de özel bir mobil ya da bilgisayar cüzdanı gerekir.

Madencilik maliyetlerinin de artmasıyla birlikte, özellikle de tüketilen elektrik enerji maliyetinin artmasıyla, kripto para üreticileri farklı alternatifler peşinde koşmuştur. Bu alternatifler arasında yer alan staking işlemleri, blok zincirdeki varlıkları çeşitlendirmede ve işlem ücretlerini düşürmede karşımıza çıkmaktadır.

Ethereum 2.0 Avantajları Neler Neden Eth 2.0?

Ethereum 2.0 Avantajları Neler? Neden ETH 2.0?

Ethereum 2015 yılında piyasaya sürülmüş ve günümüzde Bitcoin’den sonra en çok bilinen kripto para birimi olmuştur. Aynı zamanda çokça kullanılması ve programlanabilir bir blok zincire sahip olmasıyla daha da bilinir hale gelmiştir.

Günümüzde açık ve izinsiz sistemler milyarlarca dolar değer oluşturmuş, tamamen yeni türden yazılım uygulamalarını da mümkün hale getirmiştir. Ancak 2.0 yükseltmesinden önce ETH ağı hala ölçeklendirme problemleriyle karşı karşıyaydı. Bu durumda 1.0 yükseltmesinin bir üst sürümü olan 2.0 hayata geçirildi.

Önceleri Serenity olarak bilinen ETH 2 yükseltmesi, her zaman uzun vadeli düşünülmüş bir vizyondu. Ethereum’a ölçeklenebilir bir PoS fikir birliği getirmek ise her daim ETH’nin yol haritasında yer alıyordu. ETH 2.0, karışıma sharing ekleyerek, kaynak kullanımının verimliliğini önemli ölçüde arttırdı. Bu işlemleri de veri doğrulama görevlerini düğüm kümeleri arasında bölerek gerçekleştirmiştir.

Bu düğümler sadece aldıkları verileri doğrulamadan sorumludur. Bu özellikler ise, blok zincirin tamamının paralel işlemeyi kullanmasına olanak tanımaktadır. Tüm bu özellikler sayesinde ise, ETH blok zinciri, önceki yükseltmelere nazaran çok daha hızlı ve verimli hale gelmiştir. Sonuç olarak, ETH ve diğer altcoinlerde hayata geçirilen yükseltmeler, başarılı oldukları taktirde kripto paraların geleceğinde önemli bir etki yaratmaktadır.

 

Daha fazla Nedir?Kimdir?Nasıl? ve Ne Oldu? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu