CoinKolay ÖzelAltcoinBlockchain

Kripto Para da Boğa Piyasası ve Ayı Piyasası Nedir?

0
(0)

Yatırımcıların sıkça kullandığı terimler olan boğa piyasası ve ayı piyasası sadece kripto para yatırımında değil forex ya da hisse senedi yatırımlarında da kullanılmaktadır. Peki, Boğa piyasası ile ayı piyasası nedir? Özellikle ayı piyasasında yatırım yapmak doğru mu?

Kripto para yatırımı içinde sıkça kullanılan bu ifadeler kripto analizlerindeki düşüş trendi ile yükseliş trendini ifade etmektedir. Bir kripto para düşüş trendi içerisine girmişse ayı piyasası, yükseliş trendi içerisine girmiş ise boğa piyasası başlamış demektir.

Boğa Piyasası Nedir?

Boğa Piyasası Nedir

Kripto para da boğa piyasası tabiri fiyatların yükselmeye başladığı dönemi ifade etmektedir. Yatırımcıların genelde en sevdiği piyasa boğa piyasası olmaktadır. Bu dönemin başlangıcında boğa tuzağını keşfeden yatırımcılar kripto paranın yükseliş trendini başında yakalayarak uzun vadede oldukça karlı bir yatırım yapmış olacaklardır.

Kripto para alım döneminin başladığını ve fiyatların yükselmeye devam edeceğini ifade eden boğa piyasasında yatırım yaparken oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Ne zaman boğa piyasasının son bulacağını ön görmek adına teknik analizler oldukça önemlidir. Teknik analizlerde elde edeceğiniz destek ve direnç noktaları dışında pek çok indikatör karar vermenizde etkili olacaktır.

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası Nedir

Ayı piyasası ise boğa piyasasının tam tersi bir süreçtir. Piyasa da satış işlemlerinin hız kazandığı ve bu sebeplerden dolayı fiyatların düşüş trendine girdiği sürece ayı piyasası denir. Bu dönemde üst üste destek noktaları kırılarak fiyat daha da aşağı inmekte ve pek çok yatırımcı paniklemektedir. Ayı piyasasında yatırım yapmak için sizlere bazı tavsiyelerimiz olacak.

Öncelikle kendi analizlerinizi kendiniz yapın. Pek çok kişinin yaptığı en büyük hata hiçbir analiz yapmadan başkalarının analizleri ile yola çıkmaları ya da söylentilere inanmalarıdır. Elbette ki piyasa hakkında deneyime sahip kişilerden bitcoin yorumu ya da diğer kripto para yorumları okuyabilir, fikir alabilirsiniz. Ancak kendi analizleriniz ile değerlendirme yapmanız en doğrusu olacaktır.

Ayı piyasası başladığında paniğe kapılmayın. Pek çok yatırımcı fiyatlarda düşüş olması ile birlikte paniğe kapılarak kripto para satışı yapmakta ve oldukça gazla zarar etmektedir. Kendi analizlerinize inanın. Kripto para analiziniz bu noktada da önemli olmaktadır. Zira Ayı piyasası mı başladı yoksa geçici bir düşüş mü anlayabilmeniz için teknik analizlerine ihtiyacınız olacaktır.

Kripto Parada Destek ve Direnç Noktalarının Önemi

Kripto Parada Destek Ve Direnç Noktalarının Önemi

Kripto para piyasası çoğunlukla merkeziyetsiz bir yapıya sahip olması sebebi ile genel ekonomik piyasalardan birebir etkilenmez. Ancak hükümetlerin kripto para hakkında çıkardığı kanunlar, kripto para piyasasındaki gelişmeler, davalar, lansmanlar ya da değişimler yatırımcı tepkilerini etkileyebilmektedir.

Tüm bu temel analiz faktörlerinin dışında yatırımcı kararlarında etkili olan destek ve direnç noktalarına olan inancı ortaya çıkaran teknik analizdir. Yatırımcı almış olduğu kripto para için analiz yaptığında belirlediği destek ya da direnç noktalarını pek çok yatırımcıda yaklaşık olarak aynı belirlemektedir. Bu nedenle fiyat direnç noktasına yükseldiğinde satış hareketliliği çoğalmakta, destek noktasına düştüğünde ise alım fırsatları doğmaktadır.

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu