BlockchainCoinKolay ÖzelNasıl

Kripto Para Dolandırıcılığı Korunma Yolları

0
(0)

Her geçen gün dünyada kripto para dolandırıcılığı artmaya devam ediyor. Ülkemizde de son dönemlerde arka arkaya dolandırıcılık haberleri geldi. Bu durumda ülkemizdeki yatırımcıları fazlası ile tedirgin bir hale soktu. Haliyle de yatırımcılar artık kripto borsalarını detaylı bir şekilde araştırmaya yatırım yapmaya başladı. Çünkü Bitcoin dolandırıcıları yatırımcıların en ufak hatalarını bekliyor. Yatırımcıların bu hatalara düşmemesi için dikkat edecekleri ve önlem alacakları bazı önemli noktalar dikkat çekiyor.

Kripto Para Dolandırıcılığına Karşı Doğru Borsa Seçimi

Kripto Para Dolandırıcılığına Karşı Doğru Borsa Seçimi

Tüm dünyada kripto para mağdurları genellikle borsalardan kaynaklı dolandırıcılığa maruz kalıyor. Aynı durum ülkemizde de geçerli. Bilinmeyen borsalar genellikle insanları dolandırarak paralarına el koyuyor ve ortadan kayboluyor. Bu yüzden yatırımcılar ilk olarak borsaların işlem hacmine ve kullanıcı sayısına dikkat etmelidir. Bu iki unsur hiçbir zaman tek başına değerlendirilmemelidir. Çünkü piyasaya yeni çıkan borsalar genellikle çeşitli etkinlikler ile kullanıcısı sayısını arttırır.

Fakat borsanın işlem hacmi kullanıcılarının yatırdıkları paralar ile artar. Borsanın işlem hacmi arttıkça yatırımcıların işlemlerini yerine getirecek gücü de elde eder. Fazla kullanıcı ve yüksek işlem hacmi borsaya zaten büyük kazanç bırakır. Borsa da bu yüzden dolandırma ya da batma gibi durumlar ile karşı karşıya kalmaz. Bu yüzden de işlem yapmadan önce internet üzerinden kripto borsasının işlem hacmi araştırılmalıdır.

KYC Doğrulaması Yapmak

Kyc Doğrulaması Yapmak

Bitcoin mağdurları sadece borsa üzerinden yatırımcıları dolandırmaz. Hesap çalma ya da farklı kişi adına hesap açma işlemleri ile de kullanıcıları dolandırmak mümkündür. Bu tarz bir sorun ile karşılaşmamak için de KYC doğrulaması son derece önemlidir. Zaten KYC doğrulaması günümüzde pek çok borsada var. KYC doğrulamasına sahip olmayan borsalar ise ne kadar kolaylık sağlarsa sağlasın kesinlikle uzak durulması gereken borsalardır. Yatırımcılar KYC işleminin olup olmadığını kontrol ettikten sonra paralarını bu borsalara yatırmalıdır.

Kripto Varlıklarınızı Flash Belleklere Aktarın

Kripto Varlıklarınızı Flash Belleklere Aktarın

Dünyada kripto para piyasası ile birlikte yeni koruma yöntemleri de gelişiyor. Bunlardan bir tanesi kripto varlıkların flash belleklere atılmasıdır. Bu işlem aslında coin dolandırıcılığı açısından en güvenli yöntemlerden bir tanesidir. Bu sayede kullanıcılar tüm varlıklarını borsada değil yanlarında taşır ve korur. Bu yöntem sayesinde yatırımcılar istedikleri zaman kripto paralar bilgisayara takarak satabilir ve başka borsaya yollayabilir.

3 Aşamalı Koruma İle Hesabı Güvenceye Alın

3 Aşamalı Koruma İle Hesabı Güvenceye Alın

Kripto para dolandırıcılığı için borsalar da bazı önlemler alıyor. Bu önlemler genellikle hesabı korumaya yönelik güvenlik adımları oluyor. Borsalarda en az 1 en fazla ise 3 aşamalı koruma sağlamak mümkün. İlk olarak borsalar para transferi sırasında kullanıcıların telefonlarına gelen kodu girmelerini ister. Daha sonra ise mail adreslerine gelen kodu son olarak ise Google Authenticator kodunu girmelerini ister.

Kripto para dolandırıcılığı şikayet hatlarına genellikle hesaptan bilinmeyen cüzdanlara para yollandığına dair şikayetler var. Bu 3 güvenlik aşaması aktif edilerek kullanıcılar bilgileri dışında kripto paralarının başka hesaba yollanmasının önüne geçer.

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu