Nedir

Kripto Para Vergisi Nedir Ne Kadardır?

0
(0)

Kripto para vergisi, Türkiyede kripto para üretimi ve alışverişi başladığı ilk yıllardan bu yana önemli bir tartışma konusu olmuştur. Son yıllarda yapılan büyük kripto para yatırımları karşısında, sessiz kalamayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, 2013 yılında yaptığı açıklama ile kripto paranın vergilendirilemeyeceğini belirtmişti. Fakat 2020 yılının sonunda yapılan bir düzenleme ile kripto para vergisi gelecek mi? Ne kadar olacak? Sorularına verilen cevaplar değişti. Peki, nasıl?

Bddk’dan Kripto Para Vergi Oranı Açıklaması

BDDK’dan Kripto Para Vergi  Oranı Açıklaması!

Türkiyenin bankacılık ve para piyasalarının denetiminden sorumlu olan kurum, BDDK 2013 yılında yaptığı “Kripto paralar elektronik para değildir” açıklaması ile, bu para sistemlerinin Türkiyede vergilendirilmeyeceğini belirtmişti. Aynı zamanda bu tür para birimlerinin yasal olmayan işlemlerde kullanılma ihtimalinin olduğunu belirten kurum, kripto para piyasası için “güvenilmez” imajı çizmişti.

Sermaye Piyasası Kurulu Kripto Para Piyasası Konusunda Uyardı

Sermaye Piyasası Kurulu Kripto Para Piyasası Konusunda Uyardı

Sermaye Piyasası Kurulu ise kripto para gibi sanal para birimlerinin Türkiye’de belirlenmiş bir tanıma eşlik etmediğini belirterek, yatırımcıları olası risklere karşı uyarmıştı. Tüm bu açıklamalar yapıldıktan çok kısa bir süre sonra, 2020 yılında Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni Ekonomi Programı içeriğinde kripto paralara da yer verildi.

Kripto Para Vergisi Olacak Mı Kripto Para Vergisi Ne Kadar?

Kripto Para Vergisi Olacak mı? Kripto Para Vergisi Ne Kadar?

Dünyanın en büyük yatırım araçlarından biri haline gelen kripto para sonunda Türkiyede de büyük bir yatırımcı kitlesine ulaştı. 2009 yılında Türkiye piyasasında ilk hareketlenmeleri yaşatan kripto para ekonomisi, 2013 yılına gelene kadar binlerce yatırımcıya ulaşmayı başardı. 2020 yılında yapılan Resmi Gazete yayınında kripto para birimlerinin “edinimi, alım, satım ve devir” işlemleri ile ilgili düzenlemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekildi.

2021 Yılının Sonu İşaret Edildi

2021 Yılının Sonu İşaret Edildi!

12 Mart 2021 tarihinde açıklanan Ekonomik Reform Paketi gereğince, kripto para vergisi miktarı konusunda son düzenlemelerin yapılması için Ekonomi Reformları Eylem Planı hazırlanması talep edildi. Gözler Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’na çevrildi. Çalışmaların 31 Aralık 2021 tarihine kadar tamamlanması beklendiği ifade edildi.

Kripto Para Vergisi Ne Kadar Olur

Kripto Para Vergisi Ne Kadar Olur?

Türkiye’deki uygulaması ile ilgili henüz net bir bilgi paylaşılmayan kripto para vergi oranı, Almanya’da 600 Euro’dan düşük kripto para gelirleri için herhangi bir ücret alınmadığı biliniyor. Güncel karar ile birlikte Türkiye vatandaşları için kripto para vergi 2021 yılı sonunda açıklanacak.

 

Daha fazla Nedir?Kimdir?Nasıl? ve Ne Oldu? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu