NedirCoinKolay ÖzelNasıl

Loopring Exchange Nedir?

0
(0)

Şubat 2020’de piyasaya sürülen Loopring Exchange, Ethereum’daki Loopring Protokolünün üzerine inşa edilen ilk zkRollup DEX olarak kendisini tanımlamaktadır. Platform; Çin, Belçika, Kanada ve ABD asıllı bir grup ekip tarafından yönetilmektedir. Loopring platformu Ethereum ve ERC20 tokenlerin gözetim dışı ticaretini desteklemektedir.

ZkRollup teknolojisinden yararlanan Loopring platformu, Ethereum’un %100 güvenliğinden ödün vermeden, saniyede 0.0001 dolar gibi düşük bir maliyetle 2 binden fazla işlem gerçekleştirilebilmesine olanak tanır. Ayrıca, Ethereum’da bu zamana kadar oluşturulan en ölçeklenebilir DEX olduğu iddia edilmektedir.

Loopring Platformu

Bir zkRollup, ölçeklenebilirliği artırmak için Ethereum ağı ile birleşen bir Katman-2 işlevidir, yani teknolojinin ana blok zincirinin üstünde çalıştığı anlamına gelir. Katman 2’de bir likidite sağlayıcısı olarak gas ücreti olmadan, anında likidite ekleme-çıkarma olanağı sağlar. AMM’ler, Ethereum DEX ve DeFi alanlarındaki başarısının temel nedenlerinden biridir. Ayrıca ölçeklenebilir ve kendi güvenliğini sağlayabilen bir katman görevi görür.

Peki, Loopring nedir? Tam olarak ne işe yarar? Loopring, yukarıda sayılan tüm işlevleri tek ve açık bir protokolde birleştirir ve bütün ETH ekosisteminde verimliliği artırarak blockchain teknolojisinin benimsenmesini hızlandırır.

Loopring Exchange Kurucusu Kimdir?

Loopring Exchange Kurucusu Kimdir

Loopring protokolünün ve Loopring Foundation’ın kurucusu ve CEO’su, aynı zamanda yazılım mühendisi ve girişimci olan Çin merkezli Daniel Wang’dır. Wang, Çin Bilim ve Teknoloji üniversitesinden bilgisayar bilimi alanından eğitim görmüştür. Ardından Arizona Eyalet Üniversitesinden ise aynı alandan lisansüstü eğitimini tamamlamıştır.

Wang, Loopring protokolünü geliştirmeden önce birçok büyük teknoloji şirketinde idari ve yönetici mevkilerde bulunmuştur. Bunlar arasında: Boston Scientific’de baş yazılım mühendisliği, Çinli e-ticaret devi JD.com’da mühendislik, çeşitli kurumlarda araştırma, öneri ve reklam sistemi kıdemli yöneticiliği ve son olarak Google’da baş teknoloji danışmanlığı ve kıdemli yazılım mühendisliği görevini yapmıştır.

Ayrıca pek çok önemli şirketin de halen kurucu ortağı durumundadır. Bunlar arasında: Çin merkezli Yunrang Information Technology Ltd ve kripto para alanında hizmet veren Coinport Technology Ltd şirketleri bulunur.

Loopring Ağı Güvenli mi?

Loopring Ağı Güvenli Mi

Loopring; Ethereum ve NEO blockchain ağlarında kullanılabilir. Qtum blockchain için ise ilerleyen zamanlarda desteğin eklenmesi protokolün hedefleri arasında yer almaktadır. Bu ağların her biri kendi tokenlerine sahiptir. Ethereum için LRC ve NEO için LRN; piyasaya sürüldüğünde ise Qtum ağının tokeninin ismi LRQ olarak düşünülmüştür.

Bu tokenler, altlarında yatan blockchain platformlarının hash fonksiyonları ile korunmaktadır. LRC, Ethereum ağındaki Ethash ile korunurken LRN ise, Neo ağının SHA256 ve RIPEMD160 standardı ile korunmaktadır. Hayata geçirilmesi planlanan LRQ ise, Qtum ağının hisse ispatı PoSv3 algoritması ile güvence altına alınacak.

Loopring Coin Nereden Satın Alınır?

Loopring Coin Nereden Satın Alınır

Loopring Exchange protokolü, ERC20 tabanlı kendi kripto para birimine sahiptir. Loopring Coin Ağustos 2017’deki ilk ICO’sunda halka açık hale gelmiştir. Protokolü ise Ethereum mainnet üzerinde ilk olarak Aralık 2019 tarihinde yer edinmiştir.

Loopring (LRC) coin almak isteyen yatırımcılar, işlem hacmi bakımından dünyanın en büyük borsası olan Binance’ı tercih edebilir. Binance yanı sıra LRC’yi:

  • Coinbase Pro
  • Bilaxy
  • OKEx

Borsalarından da temin edebilmek mümkündür. LRC/USD, LRC/USDT, LRC/BTC ve LRC/ETH gibi farklı işlem çiftlerinden birini tercih ederek, kripto paranın ticaretine başlayabilirsiniz.

Daha fazla Nedir?Kimdir?Nasıl? ve Ne Oldu? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu