Nedir

Uniswap Nedir ve Ne İşe Yarar?

0
(0)

Kripto para piyasasına yeni giren kişiler Uniswap nedir ve ne işe yarar gibi sorular ile fazlası ile karşılaşır. Kripto paralar geliştikçe her geçen gün kendine yeni bir kavram katıyor. İlk başlarda kripto paralar sadece bir yatırım modeliyken şimdi başlı başına bir bilim dalı olmaya doğru ilerliyor. Bu durumun aslında pek çok farklı nedeni var. Uniswap gibi sistemlerin ya da madencilik gibi kripto terimlerinin çıkmasındaki asıl amaç yatırımcılara farklı ve yeni kazanım imkanları sunmaktır.

Bilinen aksine kripto paralardan para kazanmak ya da işlem yapmak tek bir şekilde ilerlemez. Hem şirketler hem de girişimciler bu tercih aralığını arttırmak için uzun süren çalışmalara imza attı. DeFİ gibi ya da Uniswap gibi onlarca yeni model de bu sayede ortaya çıktı. Bir diğer yandan yeni çıkan bu kavramlar genel olarak birbirleri ile paralel olarak çalışır. Kolay bir kullanıma ve piyasaya çabuk adapte olma gibi özellikleri ile de hemen dikkat çeker.

Uniswap Nedir ve Ne İşe Yarar?

Uniswap Ne İşe Yarar

Uniswap merkezi olmayan bir değişim sistemine verilen isimdir. DeFi projeleri arasında bulunan Uniswap merkezi olmayan borsa yapıları arasında yer alır. DeFi ise Merkezi olmayan finans işlemlerinin her birine verilen genel bir tabirdir. Yani Uniswap kripto paralar ile hayatımıza giren merkeziyetsiz işlemlerin bir parçasıdır. Uniswap temelinde ERC – 20 tokenlarının değişim işlemlerini akıllı sözleşmeler üzerinden yapılmasına olanak sağlar.

Bu işlemi yaparken de Uniswap giriş için herhangi bir merkeze ya da yöneticiye ihtiyaç duymaz. ERC – 20 günümüzde neredeyse her kripto para ile ve her borsa ile uyumlu çalışan bir ağdır. Uniswap Exchange ağında ya da havuzunda olan tokenlar için alışverişe izin veren akıllı sözleşmeler bulunur. Bu havuzların içerisinden herhangi bir ERC – 20 uyumlu token ile değişim yapmak mümkündür.

Uniswap sistemi kullanıcıların direkt olarak cüzdanlarından tüm değişim işlemlerini yapabilmesini sağlayan özelliklere sahiptir. Ayrıca Uniswap sistemini diğer borsalardan ayıran özellikler de vardır. Bunların arasında en önemlisi işlemlerin borsaya geçişi sonrasında olan takas gibi işlemlerin egale edilerek takasın direk kullanıcı cüzdanı ile yapmasını sağlamasıdır.

Uniswap (UNI) Token Nedir?

Uniswap (Uni) Token Nedir

Kripto piyasasında yapılan yeni çalışmalar genellikle beraberinde alt bağlantıları da getiriyor. UNI Token ismi de bu sayede ortaya çıkmıştır. Bu yüzden Uniswap nedir ve işe yarar soruyla birlikte UNI Token konusu da merak edilen bir hal almıştır. UNI Token genel olarak Uniswap sisteminin merkezi olmayan borsasının yönetiminin söz sahibi olmasını sağlayan bir amaç tokenidir. Bununla birlikte Uniswap sistemi open source yani açık yazılım bir protokoldür.

Merkezi olmayan bu Uniswap protokolü sistem içerisinde meydana gelen güncelleme ve değişimleri yapabilmesi için ve fikirleri kullanıcılara sunması için kullanılır. Kullanıcılar iletilen bu bilgiler için oy kullanma hakkına sahiptir. Oyları ise sahip oldukları UNI Tokenlar sayesinde kullanabilirler. Sistemde yapılacak olan güncelleme ya da yenilik tamamen oylama sonucuna göre şekillenir. Yani sistem aslında kendi içerisinde demokratik bir yapıya sahiptir.

UNI Tokenların Çıkışı ve Piyasadaki UNI Miktarı

Uni Tokenların Çıkışı Ve Piyasadaki Uni Miktarı

Kripto paralar hayatımıza son 10 yılda girmiş ve son 5 yılda büyük bir hızla yayılmıştır. Bu yüzden kripto para bazlı çalışmaların pek çoğu da oldukça yenidir. UNI Tokenlar da daha yeni bir çalışma ürünüdür. İlk olarak 2018 yılında piyasaya çıkan bu tokenlar zamanla ilgiyi toplamıştır. DeFi sayesinde büyük bir kitleye ulaşan bu tokenlar için 2020 yılında değerlenmeye başlamıştır.

Uniswap nedir sorusu özellikle son birkaç yıl içerisinde sorulmaya başlandı. 2021 yılı itibari ile piyasada 200 milyon adet UNI token bulunuyor. Fakat hedeflenen miktar ise çok daha fazla. Geliştiriciler gelecek yıllarda toplam UNI token sayısını 1 milyara ulaştırmayı hedefliyor. Uniswap sistemine ve tokenlarına olan ilginin bu kadar artması da aslında bu rakamın yeterli olduğunu gösteriyor.

UNI Token Madenciliği Yapılır Mı?

Uni Token Madenciliği Yapılır Mı

Uniswap nedir ve UNI Token nedir sorusunun devamında yatırımcılar genellikle bu tokenların madenciliğini de merak eder. Çünkü kripto para piyasasında madencilik işlemleri her zaman çekici ve mantıklı bir yatırım modeli olmuştur. Fakat UNI Tokenları madencilik yapılmayan tokenlar arasında yer alır. Kullanıcılar hiçbir şekilde bu tokenleri madencilik ile elde edemez. Bu yüzden de piyasadaki UNI Token madencilik sistemleri uzak durulması gereken dolandırıcılık siteleridir. UNI Tokenlar sadece belli aralıklarda piyasaya arz edilir.

Uniswap Nasıl Kullanılır ve Nasıl Alınır?

Uniswap Nasıl Kullanılır Ve Nasıl Alınır

Uniswap TL ile ya da USD ile alınabilen tokenlardır. Kullanım olarak da piyasadaki diğer kripto paralar ile aynı şekilde işlem görür. Yani yatırımcılar istedikleri zaman UNI Token alır ve istedikleri zaman bozdurabilirler. Uniswap grafik artış ve azalışları da piyasadan etkilenerek hareket eder. Bu yüzden bu tokenlar çok farklı bir sisteme sahip olsa da sürekli artacak diye bir kurala sahip değildir.

Uniswap nedir ya da nasıl alınır diye merak edenler için de aslında hem cevap hem de işlemler son derece basit. Çünkü UNI tokena sahip olan herhangi bir kripto para borsasında bu işlem kolayca yapılabilir. Hatta yerli pek çok kripto para borsasında UNI tokenlar satılmaktadır. Kullanıcılar istedikleri zaman istedikleri kadar UNI token sahibi olabilir.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu