Genel

Kripto Para Fiyatları Neden Düşüyor? Kriptolarda Son Durum

0
(0)

Son dönemde Bitcoin ve kripto paralar ile alakalı gündeme gelen gelişmeler, kripto para fiyatları açısından olumsuz yansıdı. Özellikle Çin’den gelen ardı ardına tesis kapatma haberleri, Bitcoin başta olmak üzere çoğu altcoin’i de etkiledi. Çin hükümeti geçtiğimiz ay içerisinde, enerji tüketimini öne sürerek Bitcoin madencilik tesislerinin kapatılması için kolları sıvadı. Kısa süre içerisinde de 30’dan fazla tesise kilit vuruldu.

Çin hükümetinin yaptığı bu eyleme bazı devlet adamları karşı çıksa da, enerji tüketimini dengelemek amacıyla olumlu bir adım olarak gören iş adamları da bulunuyordu. Tüm bu haberlerin ardından lider birim Bitcoin sert düşüşlerle kırmızı renkte seyretmeye başladı. Son iki haftadır da elle tutulur şekilde yükseliş gösterebilmiş değil.

Uzmanlarca yapılan yorumlara göre, Bitcoin dünya genelinde ardı ardına olumsuz haberlerle gündeme geldi. Bu sebeple de fiyatında düşüşler meydana geldi. Bilindiği üzere MicroStrategy şirketinin elinde şu anda 2 bin 741 adet Bitcoin bulunuyor. Ünlü şirketin portföyü ortalama olarak 1 BTC ve maliyeti ise 26 bin 80 dolar civarında olduğu söyleniyor. Son dönemde kurumsal anlamda Bitcoin’e ilgi artsa da, Çin haberleriyle bir daha toparlanamayan piyasa hala aynı şekilde seyretmekte.

Kripto Paralar Kırmızıya Büründü, Sebebi Nedir?

Kripto Paralar Kırmızıya Büründü, Sebebi Nedir

Albcoin Araştırma Müdürü Helin Çelik, geçtiğimiz günlerde kripto paraların düşüş nedenlerine ilişkin bir söyleşi gerçekleşmişti. Burada konuşulanlara göre; FOMC tutanakları sonrasında kripto paralardaki çekilme halen devam etmekte. FED toplantısında faiz artırımının gündeme gelmesiyle birlikte, dolar endeksi güçlendi. Peki, kripto para fiyatları neden düşüyor?

Dolar endeksi ile kripto paraların negatif yönlü seyri göz önüne alındığında, meydana gelen satış baskısının ilk ayağının dolar endeksli düşüş nedeniyle gerçekleştiği düşünülmekte. Yani kripto paralarda artık durulma vakti geldiği söylenmekte. Kripto varlıklar dinlenirken de değerli madenler yükselişe geçiyor. Altın başta olmak üzere pek çok madenin bu sebeple yükselebileceği düşünülmekte. Diğer bir deyişle altınla korelasyonu düşen Bitcoin küresele reaksiyon göstermekte.

Bitcoin Neden Düşüyor: Bitcoin Düştü mü Son Dakika

Bitcoin Neden Düşüyor Bitcoin Düştü Mü Son Dakika

Bitcoin (BTC) yazının hazırlandığı sırada 32 bin 700 dolardan seyrediyor. Altcoin lideri Ethereum (ETH) ise 2 bin 21 dolardan işlem görüyor. Her iki birimin de son 24 saatteki düşüş oranı %4 civarında seyretmekte. Görünen o ki önümüzdeki günlerde de düşüşler devam edebilir.

Yatırımcılarsa bu karamsarlık halinin ne zaman ortadan kalkacağına ilişkin sorular soruyor. Karamsarlık durumunun ortadan kalkabilmesi için önce kripto paralarla ilgili olumlu adımlar gelmeli, ardından kripto para fiyatlarıda yükselmelidir. Bu şekilde ancak piyasa bu yıl başındaki haline dönmeye çalışacaktır. Peki, kripto para fiyatları neye göre yükselir?

Pek çoğumuz acı şekilde tecrübe ettik ki, kripto para piyasaları küresel olaylardan etkilenebilen varlıklardır. Her ne kadar merkeziyetsiz oluşları onları tercih edilebilir kılsa da, günümüzde çok kolay manipüle edilebilir ve değerleri düşürülebilir. Bu sebeple birimlerin yükselebilmesi için öncelikle bu tarz haberlerin gündeme gelmiyor olması gerekmektedir. Ayrıca Bitcoin’in altın ve dolar gibi değerli enstrümanlar arasında korelasyon dengesini kurması da şarttır.

Kripto Para Fiyatları: Kripto Paralar Ne Zaman Yükselir?

Kripto Para Fiyatları Kripto Paralar Ne Zaman Yükselir

Kripto fiyatları yukarıda da bahsedildiği gibi, olumsuz haber yağmurundan kurtulduğunda veya sayılan diğer faaliyetler yerine getirildiğinde yükseliş gösterebilir. Ancak tüm bunlar olunca kesin bir şekilde fiyatların artacağına ilişkin bir kanıda bulunamamaktayız. Özellikle kurumsalların eskisi gibi Bitcoin’e karşı gözü kapalı davranması ve alım yapması, kripto para fiyatlarını ciddi manada oynatabilecek niteliktedir.

Bitcoin’e bağlı olarak pek çok altcoin de yükseliş eğilimi sergileyecektir. Kripto para fiyatları canlı olarak şu anda kırmızıya bürünmüş bir şekilde seyretmekte. Kırmızının yerini yeşile bırakması ise, altın fiyatının düşüş yaşayacağı dönemler olabileceği düşünülmektedir.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu