BitcoinCoinKolay ÖzelNedir

Kripto Para Madenciliğinde Sıkça Duyulan Halving Nedir?

0
(0)

Kripto para piyasasına yabancı olan kişiler için halving nedir sorusunun yanıtını vermek zor olsa da sizlere en anlaşılır bir şekilde açıklamak istiyoruz. Kripto sözlüğü içerisinde birbirinden farklı terimler ile karşılaşmanız oldukça olası. Ancak kripto para yatırımı hakkında bilgi sahibi olduktan sonra bu terimler kulağınıza oldukça aşina gelmeye başlayacak.

Halving Nedir?

Halving Nedir

Halving terimi kripto madenciliği içerisinde sıkça kullanılan bir terimdir. Madencilik yolu ile üretimi sağlanan tüm kripto para birimlerinde sıkça ifade edilmekle beraber halving nedir sorusunun kısa tanımı ödül miktarındaki yarılanmadır

Madencilik yolu ile kripto para üretimi yaparken belirli süreçlerde her blok başına verilen ödül miktarında yarılanma olmaktadır. Yarılanma dönemini ifade etmek amacı ile halving terimi kullanılmaktadır.

Halving Avantajları Nelerdir?

Halving Avantajları Nelerdir

Kripto madenciliği süresince madenciliğin sürekliliğinin devam etmesi gerekmektedir. Aksi taktirde madencilik sona erecek ve bu da kripto para işleminde yavaşlamaya, zamanla da son bulmaya sebep olacaktır. Bu nokta da halving işlemi ve halving nedir sorusunun yanıtı önem kazanmaktadır.

Kripto para üretiminin devamının sağlanması amacı ile halving önemlidir. Sonuçta madencilik ile üretime çıkan her bir kripto paranın üretim miktarı baştan belirlenmiş olup piyasa arz talep dengesi ile korunmaktadır.

Kripto para madenciliği Blockchain sisteminin akışını sağlayan en büyük dinamiktir. Gerek madencilik yolu ile ödül dağıtımı gerekse de kripto para alım satım işlemleri piyasada olması gereken dengeyi koruduğu gibi yatırımcılarında piyasa içerisinde kalmasını sağlamaktadır.

Bitcoin Halving

Bitcoin Halving

İlk kripto para olma ünvanına sahip Bitcoin üretimi, kripto para madenciliği yolu ile yapılmaktadır.  Bitcoin üretiminin ilk yapıldığı yıllarda blok başına verilen ödül 50 BTC iken 2020 yılında yapılan son BTC halving işlemi sonrasında 6,25 BTC’ ye düşmüş bulunmaktadır. Peki, bütün BTC Halving tarihleri nelerdir?

BTC Halving Tarihleri

  • 2008 Yılında Bitcoin madenciliğinin başlaması ile verilen ödül 50 BTC’dir
  • 2012 Yılında yapılan 1. BTC halving ile blok ödülü 25 BTC’ye düşmüştür.
  • 2016 Yılında 2. BTC halving yapılmış ve blok ödülü yarı yarıya düşerek 12.5 BTC olmuştur.
  • 2020 Yılında son yapılan 3. BTC halving ile şu an da düşen blok ödülleri 6.25 BTC oldu.
  • Bitcoin madenciliği için planlanan 5. Halving tarihi ise 2024 olarak açıklanmıştır.

Litecoin Halving Nedir?

Litecoin Halving Nedir

Blockchain zincirinden ilk ayrılan ve ilk alt coin olma özelliğini üzerinde taşıyan Litecoin’in piyasaya sürülmesi planlanan adeti 84 milyon LTC olarak açıklanmıştır. Madencilik yolu ile üretimi sağlanan LTC de halving işlemi 4 yılda bir yapılmak üzere planlanmıştır.

LTC Halving Tarihleri

2011 Yılında alt coin olarak çıktığında düşen blok başına verilen ödül 50 LTC iken 2015 yılında yapılan 1. LTC halving işlemi ile bu ödül yarılanarak 25 LTC olmuştur. 2. LTC having tarihi olan 2019 Yılından bu yana da LTC madenciliği yapanlara verilen ödül 12.5 LTC’dir. 3. Halving işleminin ise 2023 yılında yapılması beklenmektedir.

 

Nedir?Kimdir?Nasıl? ve Ne Oldu? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

 

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu