BlockchainCoinKolay Özel

Kripto Para Piyasası Nasıl Şekilleniyor?

0
(0)

Her geçen gün kripto para piyasası farklı bir haber ile çalkalanıyor. Son birkaç yılın favori yatırım modellerinden olan kripto paralar yatırımcıları her zaman sevindirmiyor. Özellikle mayıs ayından bu yana yatırımcılar oldukça tedirgin bir süreç geçiriyor. Bitcoin’in piyasadaki ani hareketleri hem küçük hem de büyük yatırımcıları fazlası ile üzmeye devam ediyor. Elon Musk bazlı bir hareketlenme yaşayan Bitcoin için önemli destek noktaları oluşmaya başladı. Musk tarafından arka arkaya atılan mesajlar ilk başlarda Bitcoin’de ve altcoinlerde olumlu sonuçlar doğurmuştu.

Fakat Elon Musk son olarak Tesla ve Bitcoin ortaklığı ile alakalı olumsuz açıklamalar yaparak Bitcoin’de bir depreme neden oldu. 7 haftadır piyasada genel anlamıyla yükselişe geçen Bitcoin artık 42 – 43 bin dolar seviyelerine kadar geriledi. Düşüş ve çıkışlar arasında önemli bir noktada seyreden Bitcoin için kesin bir senaryo bulunmuyor. Aynı şekilde soru işaretleri ile bir gelecek diğer kripto paraların geleceği için de bulunuyor.

Kripto Para Piyasası Neden Bu Kadar Hızlı Düştü?

Kripto Para Piyasası Neden Bu Kadar Hızlı Düştü

Dünyada her geçen gün kripto para borsası ve kullanıcıları artıyor. Pek çok yeni yatırımcı piyasayı fazla bilmeden ve araştırmadan tavsiye üzerine kendini bu piyasada buluyor. Kullanıcıların artması ilk etapta piyasaları olumlu etkilese de zamanla bu durum negatif bir değer alıyor. Elon Musk ve Doge coin piyasaya yüz binlerce yeni yatırımcı çekmeyi başardı. Ülkemizde ve dünyada sadece Elon Musk Twitter mesajına göre alım – satım yapan kişiler var. Anlık olarak yapılan bu işlemler de piyasada olumsuz etkilere neden oluyor.

Özellikle Elon Musk’ın Tesla ve Bitcoin işbirliği açıklaması piyasalarda bahar havası yaratmıştı. Bundan önce de Elon Musk Tesla adına yüklü bir miktar Bitcoin almıştı. Fakat daha sonra Elon Musk piyasada soru işaretlerine neden olan açıklamalar yaptı. İlk olarak Bitcoin’leri satmayacağını açıklayan Musk sadece birkaç gün sonra elindeki Bitcoin’i satabileceğini ya da zaten daha önce sattığını söyleyen ifadeler verdi. Bu durumda Bitcoin yatırımcılarında güvensizlik uyandırdı ve piyasadan toplu çıkışlar başladı.

Bitcoin İçin Talepler Zayıf

Bitcoin İçin Talepler Zayıf

Güvenilir kripto para siteleri her geçen saat yeni bir Bitcoin grafiği paylaşıyor. Çünkü Bitcoin için 42 – 43 bin dolar arası son derece kritik. Düşüşten sonra Bitcoin belli zaman aralıklarında grafiğinde düzelmeler gösterdi. Fakat BTC’nin teknik indikatörleri talep zayıflığı sinyalleri vermeye başladı. Bitcoin bu talepleri karşılamakta zorluk yaşadığı için beklenen sıçrama bir türlü gerçekleşmedi. Bitcoin’i etkileyen tek sebep bu değil. Aynı zamanda daha büyük kar imkanları sunan Altcoinler de Bitcoin yatırımcısını kendine çekmeye devam ediyor. Bitcoin yatırımcıları birer birer yeni altcoinlere yöneliyor.

Altcoinlere Şirketlerin Yönelmesi

Altcoinlere Şirketlerin Yönelmesi

Kripto para piyasası bu durumda da aslında Elon Musk ve çalışmalarından etkilendi. Özellikle Musk sayesinde bir sıçrama yaşayan Doge coin de süreci etkiledi. Yatırımcıların yanı sıra şirketler de artık bu tarz kripto paralara yönelmeye başladı. Şirketler bu sayede Bitcoin’den çok daha fazla kar elde edebileceklerini düşünüyor. Bu durum büyük bir risk olsa da şirketler açısından gerekli araştırmalar ve çalışmalardan sonra kendi altcoinlerini belirliyor. Yatırımcıları da manipüle eden bu süreç Bitcoin’deki düşüşlerde önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor.

Bitcoin’in Son Grafiği Ne Gösteriyor?

Bitcoin’in Son Grafiği Ne Gösteriyor

Bitcoin için taleplerin gerçekleşmemesi indikatörlerin zayıflığı sonucu çizilen grafikler iç açıcı değil. Bu yüzden de uzmanlar kripto para piyasası için bir düşüş sürecini ifade ediyor. Bitcoin’deki ralli sonucu beklenen yükselme gerçekleşmedi ve satıcılar desteksiz kaldı. Kama grafiği Bircoin’i 40 bin dolar seviyelerine kadar düşürdü. Ama çıkıştan ortaya çıkan model ve kamaya yönelik geri dönüş hareketi ortaya bir omuz baş modelini çıkardı. Zayıf bir talebin açık olarak görüldüğü grafik sonucu Bitcoin için 30 bin dolar seviyeleri hedef olarak gözüküyor.

Ethereum İçin Son Durum

Ethereum İçin Son Durum

Bitcoin’den sonra piyasanın en güçlü ismi direkt olarak Ethereum. Bitcoin’in aksine Ethereum ise yatırımcılarına umut vermeye devam ediyor. Nisan ayında zirve değerine ulaşan Ethereum hala oldukça güçlü. Piyasadaki ani ve hızlı düşüşlerden fazla etkilenmeyen Ethereum hala trend yükseliş yönünde hareketine devam ediyor. Kripto para piyasası içerisindeki bu durumda bile Ethereum 3.100 dolar seviyelerini geçerek ne kadar güçlü bir kripto varlık olduğunu gösterdi.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu