NedirBitcoinBlockchain

Taproot Nedir? (Bitcoin Yeni Güncellemesi)

0
(0)

Taproot nedir sorusuna birlikte yanıt bulalım. Taproot sistemi,  Bitcoin için beklenilen en büyük güncellemedir. En net anlatımıyla kalite geliştirici, analiz edici ve performans güçlendirici olarak adlandırılmaktadır. Bitcoin, dünyanın en popüler Kripto parası olmasına rağmen, madencilerin güvenlik açıklarından rahatsız olduğu da azımsanamayacak bir gerçektir.

Yeni yapılan deneme sürümü madencilerin güncellemeyi entegre etmeleriyle sistemsel bir sorun yaşamadıkları müddetçe, sistem gizli bir ağ özelliği oluşturacak ve tam kullanıma sunulacaktır. Bu nedenle Bitcoin en iyi güncelleme seviyesine ulaşmış olacak ve ölçeklendirilebilir seviyede madencilerini daha kısa işlemlerle mutlu edecektir.

Tam sürüme geçilebilmesi için madencilerin Taproot sistemi ile yeni mutabakat kurallarını kabul etmesi gerekmektedir. Sürenin hızlı veya yavaş olması tamamen madencilerin gönderdiği sinyallere bağlı olarak tam sürümün tarihini belli edecektir.

Taproot Coin Eşleşmesinde Sunulacak İmkânlar

Madencilik bloklarının %90’ının onay vermesiyle tam sürüm kullanıma açılacaktır. Şu ana kadar %45 onay alan Taproot sistemi madenciliğin %36’sına sahip olan F2Pool ve AntPool’un tamamının sinyal vermesiyle zorluk seviyesi olarak kabul edilen tam sürüme kasım ayı itibari ile geçileceği düşünülmektedir. Ancak %90’lık bir onay entegrasyonu gerçekleşmezse eski sürüm üzerinden devam edilecektir.

Taproot Coin Eşleşmesinde Sunulacak İmkânlar

Yumuşak çatallanma olarak adlandırılan Taproot tanımı, uygulamaya sunulduğu zaman komut dizinlerinin çalışma şekillerini değiştirerek gizliliği ve ölçeklenebilirliği söz konusu olacaktır. Ayrıca işlem sırasında oluşan çoklu imza sorunları Taproot sistemi ile sunulan Schnorr imza özelliği sayesinde tek bir imza ile kolaylaştırılacaktır. Saniyede işlem hızını artırarak işlemlerde kolaylık ve hız kazanılacak, akıllı sözleşmeler ile de gizlilik artırılarak karmaşıklıklar tamamen yok olacaktır.

Taproot Coin Eşleşmesinde Sunulacak İmkânlar

Bitcoin’in herkese açık bir Blokchain olması sebebiyle ağ üzerindeki her işlem herkes tarafından görülebilirken Taproot tanımı ile gizlilik artmış olacaktır. Yani eşler arası bir işlemden başkası görülemeyecektir. Ama ilk alıcı ve son alıcının her daim görülebilir durumda olacağını da unutmamak gerekir. Ödeme ve yöntemlerini bir araya getirerek tüm çıktıların birebir aynı gözükmesini ve daha düşük işlem ücretlerinin alınmasını kolaylaştıracaktır.

Taproot Coin Eşleşmesinde Sunulacak İmkânlar

Bu sayede sayıları azaldığı için bloklar daha çok işlem kapasitesine ve hızına sahip olacak. 1 Mayıs ile başlayan deneme sürümünde çözülemeyecek bir sorun ile henüz karşılaşılmazken madencilerden sırasıyla sinyaller gelmeye başlamıştır. Tam sürüme geçilmesiyle Bitcoin madenciliğin büyük bir dönüşüme gireceği düşünülmektedir.

Schnorr İmzası

Taproot tanımı ile Bitcoin de gerçekleşecek olan Schnorr imzası Alman matematikçi ve Kripto grafikçi “Claus Schnorr” tarafından ortaya çıkartılmıştır. Kripto grafik imza şemalarından oluşan basit ve kısa imzalar oluşturması ile popülerliğini artırdığı bilinmektedir. Normalde Bitcoin’de bulunan “ECDSA” imzalarıdır. Bunu tercih etmelerinin sebebi tanınmış ve kullanım alanının çok olması ve açık kaynaklı olmasıdır.

Taproot Coin Eşleşmesinde Sunulacak İmkânlar

Fakat Schnorr imzasının geliştirilerek yeni nesil imza özelliğinin oluşturulmuş olmasından dolayı Taproot sistemi güncellemesi ile madencilerin işlemlerini kolaylaştırması beklenmektedir. Bu özelliğin sunmuş olduğu en büyük avantaj Bitcoin işlemlerinin birden fazla anahtarını alarak benzersiz bir tek imza sunusu oluşturmasıdır. Birden fazla kaynaktan imza toplayabilmesi işlemleri kolaylaştırdığı, güvenilirliği artırıldığı ve bu sayede potansiyel avantajları sunacak olmasıyla tercih edilmektedir.

Bu makalemizde Taproot Nedir sorusuna yanıt aramaya çalıştık. Bizi takip etmeye devam edin.

Daha fazla Nedir?Kimdir?Nasıl? ve Ne Oldu? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu