NedirBlockchainCoinKolay Özel

Taproot Nedir? Geleceği Hakkında Görüşler Nelerdir?

0
(0)

Taproot, SegWit’in kullanılmasından bu yana güncellemesi dört gözle beklenen bir teknolojidir. Bu yükseltmenin birçok kullanıcı tarafından büyük bir istekle bekleniyor olduğu görülmektedir.

Bu yükseltmenin kullanılmasının birçok amacı bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi gizlilik ve güvenliğin son derece yüksek şekilde sağlanıyor olmasıdır. Bir diğer amacı ise ölçeklenebilirlik özelliğinin sağlanabilmesidir.

SegWit’in blockchain ağlarının karşılaşmakta olduğu en büyük sorun olan ölçeklendirme sorununa karşı geliştirilmiş olan bir güncellemedir. Bu durumun açıklarının kapatılması adına yapılan bir güncellemedir. Güncellemeler sayesinde Bitcoin komut dizileri daha kullanışlı bir hal alarak açıkları kapatılmış olacaktır.

Taproot Güncellemesi İle Getirilen Özellikler

Taproot güncellemesi sayesinde 2015 yılında geliştirilmiş olan SegWit güncellemesinde yer alan gizlilik ve ölçeklendirme sorunları giderilmek amaçlanmaktadır.

Bitcoin dünyasında yer alan birçok kişinin beklediği bu güncelleme sayesinde birçok karmaşık işlem tek bir şekilde yapılabilme olanağı kazanmıştır. Bu güncelleme sayesinde çoklu imza isteyen birçok işlemin kısa zamanda gerçekleştirilmesi ve tek imza ile yönetilebilmesi sağlanmıştır.

Tek imza kullanımı birçok yatırımcı için büyük bir kolaylık olmuştur. İşlemler yapılırken kullanılan karmaşık işlemler bu güncelleme sayesinde daha kısa zamanda çözülecek ve hızlı bir sonuç elde edilecektir.

Bu ağda yapılacak olan her işlemin gizliliği madenciler için büyük bir önem taşımaktadır. Gizlik konusunun en üst düzeylere taşınması için yapılan bu güncelleme sayesinde bütün hareketli işlemler gizli hale getirilmektedir.

Taproot’un Schnorr İmzaları

Taproot’un Schnorr İmzaları Nelerdir?

Schnorr imzası, kriptografi içermekte olan ve Claus Schnorr tarafından üretilmiş olan bir yapıdır. Bu imzalar Taproot güncellemesi ile birlikte sunulmaktadır. Bu sayede yapılan güncellemelerin kullanışının daha mümkün bir durumda olması sağlanmaktadır.

Bu imzalar, bu ağ içerisinde imzaların daha kaliteli bir şekilde toplanıyor olmasını sağlamaktadır. Bunun yanı sıra beklenen bir özellik olan farklı imkanları da bir arada bulunduracağı düşünülmektedir.

Bu imzaların ağda büyük fırsatlar sağlayacağı beklenmektedir. Bu fırsatlardan bir tanesinin birden fazla anahtar satın almayı mümkün kılıyor olması olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra özgün bir imza üretimine de alan oluşturacağı beklenmektedir.

Taproot’un Önemi

Taproot’un Önemi Nedir?

Taproot, hali hazırda kullanılmakta olan ağda alternatif bir imza yöntemi sağlamak adına kullanılmaktadır. Bu güncelleştirmenin uygulanması ile beraber kullanılan birden fazla imzaların daha kullanışlı olarak tek bir imzada birleştirilmesine zemin hazırlanmış olacaktır.

Yapılan güncelleme sayesinde girişlerde kimliklerin gizlenmesi gerçekleştirilerek kullanıcıların beğenisine sunulacağı düşünülmektedir. Sağladığı tek imza yöntemi ile birçok işlemin daha ucuz ve daha kullanışlı bir şekilde gerçekleştirilmesi sağlanmış olacaktır.

Yapılan güncellemeler ile sağlanmakta olan çoklu imza durumunun çözülmesi ile beraber saniye başına yapılacak olan işlemler daha kısa süreçlerde tamamlanması sağlanmış olacaktır. Bu durum da hem zamandan tasarruf sağlanırken hem de ücretlendirmeden daha verimli bir durum elde edilmesi sağlamaktadır.

Taproot Güncellemesinin Faydaları

Taproot Güncellemesinin Faydaları Nelerdir?

Taproot güncellemesi ile beraber birçok fırsat kendisini göstermektedir. Birçok kişi tarafından beklenen ve yoğun istek ile talep edilmekte olan bu güncelleme sonunda madenciler ile buluşmaktadır.

Bu ağ içerisinde yer alan gizliliğin önemi bu güncelleme ile yerine getirilmiş olacaktır. Bu sayede birçok kişi bu dünyaya giriş yaparken kimliğini gizleyebilecektir. Bu durum, blokchain üzerinde bilgi transferi yapılmasını ve daha az bilginin saklanıyor olması sağlanacaktır.

İmza sayılarının teke düşürülmesi ile birçok işlemin daha kısa sürede yapılacağı bilinmektedir. Bu durumun bir faydası da bir blok içerisinde birden fazla işlem yapılabilmesini mümkün kılmasıdır. Bu sayede tek imza ile birçok işlem yapılmış ve aynı zamanda da daha az ücretlendirme yapılmış olacaktır. Taproot’un faydaları bu özellikler ile kendisini göstermektedir.

Taproot’un Faydaları

Taproot Güncellemenin Kullanılması İçin Gerekenler

Güncelleme sayesinde gerçekleştirilmekte olan fırsatlar birçok madenci tarafından büyük bir ilgi ile karşılanmıştır. Ancak bu taproot güncellemesinin kullanılabilir olabilmesi için kapsamlı bir testten geçmesi gerekmektedir.

Madencilerin sahip oldukları Node’larını güncellemeleri gerekmektedir. Güncellemenin gerçekleşmesi ile beraber onay vermelerinin gerekli olduğu görülmektedir.

Onay döneminde sunulmakta olan 2016 blok bulunmaktadır. Bu bloklar en son ağ güncellemeleri ile başlamıştır. Daha sonra yapılacak olan güncellemelere kadar bu şekilde devam edeceği bilinmektedir.

Taproot’un Geleceği Hakkında Düşünceler

Taproot’un Geleceği Hakkında Düşünceler

Taproot yükseltmesi sayesinde birçok önem alınmış olacaktır. Birçok madenci bu güncellemenin gelmesi ile beraber büyük bir iyileşmenin olacağını ve daha verimli işlemler sürdürülebileceğini düşünmektedir.

Sunulan hizmetlerin yürürlüğe girmesi ile beraber daha öncelerde yaşanmakta olan sert çatallaşma gibi durumların da önüne geçmek mümkün hale gelecektir.

Kullanıcıların ağ üzerinde gerçekleştirmekte olduğu birçok işlemin halka açık blokchainler üzerinde yapılıyor olması birçok madenci tarafından eksi bir özellik olarak görülmektedir.

Gizlilik için yapılacak olan yükseltmeler birçok madenci için önemlidir. Yapılan işlemlerin herkes tarafından görülüyor olmasını önlemekte olan taproot güncellemesi ile bu konuda büyük bir olanak sağlanmış olacaktır.

Bu güncelleme ile beraber gelecek olan bütün özelliklerin kripto para dünyasında bulunmayan insanlar için büyük bir etki olacağını düşünülmektedir.

 

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu