BlockchainCoinKolay ÖzelNedir

Tüm Yönleriyle Hard Fork Süreci Nedir?

0
(0)

Hard Fork terimi, kripto para piyasası ile yeni tanışanlar tarafından oldukça sık merak edilmekte ve araştırılmaktadır. Söz konusu terim, kripto para borsaları için oldukça önem arz etmektedir. Kripto para yatırımcıları için oldukça önemli olan hard fork süreci, en basit tabiriyle sert çatallanma süreci olarak da bilinmektedir.

2009 Yılında günümüze kadar birçok sert çatallanma süreci yaşanmıştır. Yaşanan bu süreçlerle birlikte hayatımıza yepyeni Coinler de girmiştir. Peki, Hard Fork terimi nedir, Hard Fork olan kripto para birimleri hangileridir? Dilerseniz, kripto para yatırımcıları tarafından merak edilen bu sorunun yanıtını gelin ayrıntılı ve kapsamlı olarak birlikte inceleyelim.

Hard Fork Nedir?

Hard Fork Nedir

Hard Fork, günümüzün en popüler ve en önemli terimlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kripto para biriminde yapılan yeni değişikler eğer eski versiyon ile uyumlu olmaz ise sert çatallanma olayı meydana gelmektedir. Çatallanma olayının meydana gelmesiyle birlikte kripto para dünyasında çalışan iki farklı Blockchain de oluşmaktadır.

Oluşan iki farklı Blockchain ya birbiriyle ortak hareket etmekte ya da birbirinden bağımsız bir şekilde çalışmaktadır. 2009 Yılından bu yana kripto para dünyasında sert çatallanma denilen birçok olay meydana gelmiştir. Dilerseniz, hard fork süreci yaşanan kripto para birimlerini gelin birlikte inceleyelim.

Meydana Gelen Hard Fork Senaryoları

Meydana Gelen Hard Fork Senaryoları

1 Ağustos 2017 tarihinde sert çatallanma olayı kripto para dünyasında meydana geldi. Meydana gelen sert çatallanma olayının ardından Bitcoin Cash isminde yeni bir kripto para oluşturuldu. Söz konusu kripto para birimi, kısa süre içerisinde değerlenerek 9,500 TL fiyatına kadar yükseldi.

Tarihler bu kez 20 Temmuz 2016 yılını gösterirken DAO adında yeni bir kripto para oluşturuldu. Söz konusu oluşturulan kripto para birimi, Blockchain akıllı sözleşmesi için geliştirildi ve özel risk sermayesi fonu gibi çalışması amaçlandı. DAO’ nun günümüzdeki değeri ise 40 TL olarak bilinmektedir.

Hard Fork Süreci Fiyatı Nasıl Etkiler?

Hard Fork Süreci Fiyatı Nasıl Etkiler

Kripto para dünyasında meydana gelen Hard Fork süreci, coinleri genellikle olumlu yönde etkilemektedir. Sert çatallanma sürecine başlayan kripto para birimleri, kısa süre içerisinde değer kazanmaktadır.

Hard fork fiyatı nasıl etkilediği açısından incelenecek olursa 2017 Yılında meydana gelen sert çatallanma süreci haftasında Ethereum 122 dolardan 150 dolara kadar yükselmiştir.

Soft Fork Nedir?

Soft Fork Nedir

Soft Fork, geriye doğru özel bir şekilde çalışan ve tüm versiyonlarla uyumlu olan herhangi bir değişikliktir. Bu süreç, halk arasında yumuşak çatallanma olarak da bilinmektedir. Oluşan yeni güncellemeyle birlikte yumuşak çatallanma sürecine giren herhangi bir Coin hem yeni hem de eski kurallara uymaktadır. Fakat Soft Fork süreci, ne yazık ki Hard Fork olmadan tersine çevrilemez.

Yukarıda hem Hard Fork süreci hem de Soft Fork süreci hakkında bilgiler vermeye çalıştık. Kripto para dünyası için son derece önemli olan bu süreçler, genellikle yatırımcılara olumlu yönde yansımıştır.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu