Blockchain

Kripto Para Değerleri Nasıl Yükselir?

0
(0)

Kripto para değerleri, yalnızca marketlerde listelendiği sürece bir değere sahip olabilmektedir. Kripto paraların en büyük özelliği budur. Basitçe açıklamak gerekirse; birimler yalnızca zamanla değer kazanır ve bu devam ettikçe insanların güvenini kazanır. Bu durum çoğu kripto para birimi için geçerlidir. Fiat paradan farklı olarak, sanal varlıkların sadece sensöre dayanıklı olmasının yanında, üçüncü parti uygulamalar yüzünden kapatılamaz.

Bağımsız olmaları nedeniyle bu gibi üçüncü parti durumlarından etkilenmezler. Bunların yanı sıra, kripto paralarda değer belirleyici pek çok unsur bulunabilir. Kripto para piyasası manipülasyonlara açık bir ortamdır. Bu sebeple fiyatları çok çabuk değişebilir Ancak fiyatlanmalarında temel bazı unsurlar da bulunmaktadır. Bu gibi unsurları yazımızın devamında aktardık. İşte kripto para değer belirleyicileri ve daha fazlası…

Kripto Paraların Fiyatlarına Etki Eden Belirleyiciler Nelerdir?

Kripto Paraların Fiyatlarına Etki Eden Belirleyiciler Nelerdir

Sanal para değerleri yukarıda da bahsedildiği gibi bazı manipülasyonlara açık olabilmektedir. Ancak bunların yanında temel bazı belirleyici etkenler de bulunur. Bu temel faktörler çoğu kripto para birimi için geçerli olabilmektedir. Günümüzde “şaka tokeni” olarak bilinen birimlerse, tamamen bu sayılacak unsurlardan farklı olarak rağbet görebilmektedir.

 • İstek ve Tedarik: Kripto paraların değerini belirlemede en temel faktördür. Birimlerin değeri, fazla adet tedarik durumunda ve kullanıcıların az rağbet göstermesi durumunda düşer. Tersi durumlardaysa yükselebilmektedir.
 • Nadirlik ve Fiyat: Kripto para birimlerinin nadirliği değerlerini yükseltir ve bu sebeple nadirlik kripto birimlerin değerlerini belirlemek için önemli bir faktördür.
 • Toplu Kabul: Kripto paraların değeri, birimler toplu kabul gördüğünde artmaktadır. Bunun sebebi olarak; çoğu kripto biriminin limitli olmasıdır. Bu durumda istek seviyesini artar ve değerleri yükselme gösterir.
 • Üretim Ücreti: Birimlerin madencilik süreçleri zor ve pahalıysa, üretim ücretleri ve dolayısıyla fiyatları da yüksek olur. Tam tersi durumda düşük olacaktır.

Kripto Paralarda Fiyat Tahminleri Ne Kadar Doğru?

Kripto Paralarda Fiyat Tahminleri Ne Kadar Doğru

Geleneksel günümüz piyasalarında olduğu gibi, kriptolarda da gelecekteki fiyatlara ilişkin tahminler yapılır. Ancak bu tahminlerin kesinlikle bir garantisi yoktur. Sadece o an olan, eldeki veriler yorumlanabilir. Kripto para değerleri anlık olarak her an değişebildiği için varsayımlar ve tahminler, kripto para piyasasında çok tutmayabilir.

John McAfee, Jim Cramer ve Bobby Lee gibi pek çok ünlü isim, önümüzdeki dönemlerde Bitcoin (BTC)’nin fiyatının nerdeyse 1 milyon doları aşabileceğini belirtmişlerdir. Bu tahminlere ek olarak; Fonstrat  şirketinden Robert Sluymer ise, Bitcoin’i 7 bin dolardan daha yüksek bir değere sahip olabileceğini düşünmemekteydi. Ancak görünen o ki bu denli çuuk tahminlerin tam manasıyla tuttuğunu söyleyemiyoruz. Bu sebeple kripto para birimi fiyat tahminlerinin ne denli doğru olabileceği bilinmezken, bu tahminlere iltimas edilmemesi gerektiğini de görebilmekteyiz.

Türkiye Kripto Para Birimi ve Kripto Para Değerleri

Türkiye Kripto Para Birimi Ve Kripto Para Değerleri

Pek çok yatırımcı Türkiye’de üretilmiş ya da Türk menşeili olarak piyasaya sürülmüş kripto para birimleriin merak etmektedir. Aşağıda yer alan listede yerli bazı kripto para birimlerini ve canlı kripto para değerleri verilerini paylaşıyor olacağız.

 • BiLira (TRYB) – 1 TL
 • Galatasaray Fan Token (GAL) – 9,72 Dolar
 • Trabzonspor Fan Token (TRA) – 2.62 Dolar
 • Bitranium Coin (Bitra Coin)

Kripto Para En Çok Kazandıran Listesi

Kripto Para En Çok Kazandıran Listesi

Kripto paralarda sağlam projeli birimler, hemen hemen her dönem kazandırmıştır. Bu sağlam projeli birimlere şaka tokenleri gibi birimler de eklenmiş, yatırımcıların yeni gözdesi haline gelebilmiştir. Kripto para listesi içerisinde, 1 yıl içinde en çok kazandırmış kripto paraların listesi aşağıdaki gibidir.

 1. Bitcoin Cash
 2. Litecoin
 3. Ripple
 4. Bitcoin
 5. Ethereum
 6. Binance Coin
 7. Cardano
 8. Dogecoin

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu