BitcoinCoinKolay ÖzelRehber

Yıllara Göre Bitcoin Fiyatı Nasıl Değişim Gösterdi?

0
(0)

Bitcoin fiyatı, her yıl düzenli olarak artmaya devam ediyor. Herhangi bir merkez bankasıyla ilişkisi olmayan bu dijital para birimi, bilindiği üzere 2009 yılında piyasaya çıkmıştır. Kısa süre içerisinde popülerliğini arttıran bu para birimi, günümüzdeki halini almıştır. Peki, bitcoin ilk çıktığında ne kadardı, bitcoin nasıl alınır satılır?

Dünya genelinde milyonlarca kullanıcısı olan bu dijital para birimi, ayrıca alışverişlerde de kullanılmaktadır. Yavaş yavaş bu para biriminin yaygınlaşmasıyla birlikte fiyatında da ciddi bir artış meydana gelmiştir. Dilerseniz, önce Bitcoin nedir gelin birlikte inceleyelim, daha sonra da söz konusu para biriminin fiyatlarına bakalım.

Bitcoin Nedir?

Bitcoin Nedir

Bitcoin, 3 Ocak 2009 tarihinde piyasaya çıkan kripto para birimi olarak bilinmektedir. Bitcoin’ nin kurucusu ise Satoshi Nakamoto olarak açıklanmıştır. Söz konusu para biriminin herhangi bir merkez bankasıyla da ilişkisi bulunmamaktadır.

Yıldan yıla göre fiyatında ciddi bir artış gösteren bu dijital para biriminde üretim sınırlaması da bulunmaktadır. 2009 Yılında belirlenen sınırlamaya göre kullanıcılar en fazla 21 milyona kadar Bitcoin üretebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra söz konusu dijital para birimi alışverişlerde de kullanılmaktadır. Tarihte yapılan ilk alışverişin yılı ise 2010 olarak açıklanmıştır. 2010 Yılında bir kişi, aldığı pizzalar için 10.000 Bitcoin ödemesi gerçekleştirmiştir.

Ayrıca Zynga, Sacramento Kings, Microsoft, PayPal ve Virgin Galactic gibi önemli kuruluşlarda Bitcoin ile ödeme kabul edebilmektedir. Kullanıcılar, bu dijital para birimini kripto cüzdanlarında da güvenle ve pratik bir şekilde saklayabilmektedir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin Nasıl Alınır

Bitcoin alma işlemi, son derece kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. Sizlerde bu dijital para birimini satın almak istiyorsanız, herhangi bir borsaya kayıt olabilir ve alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Kripto para borsalarının yanı sıra Bitcoin madenciliği yaparak da bu dijital para birimini elde edebilirsiniz. Madencilik işlemi için ciddi bir yatırım yapmanız gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra çeşitli internet sitelerine üye olabilir veya mining hizmeti veren uygulamalara yatırım yaparak bu dijital para birimini alabilirsiniz.

Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı

Bitcoin Yıllara Göre Fiyatı

Bitcoin fiyatı, yıllara göre değişkenlik göstermektedir. 2009 Yılında ilk olarak piyasaya çıkan bu dijital para birimi 2010 yılında değerlenmeye başlamıştır. 2010 yılı içerisinde bitcoin ilk çıkış fiyatı 0,06 dolar olmuştur. Bitcoin fiyatı, tarihler 2011 yılını gösterdiğinde 6,05 dolara yükselmiştir.

Hızlı bir şekilde yükselişine devam eden bu dijital para birimi sırasıyla; 2012 yılında 8,46 dolar, 2013 yılında 189,54 dolar, 2014 yılında 526,02 dolar, 2015 Bitcoin fiyatı 272,36 dolardır. Bitcoin 2016 fiyatı 567,27 dolar, 2017 Bitcoin fiyatı 4,001 dolar, 2018 yılında 7,558 dolar, 2019 yılında 7,179 dolar, 2020 yılında 29,000 dolar ve 2021 yılında ise 60.000 doları geçmiştir.

Bitcoin fiyatı, yapılan yorumlara göre yükselmeye devam edecektir. İlerleyen yıllar içerisinde söz konusu dijital para biriminin 100.000 dolara erişmesi beklenmektir.

 

Nedir?Kimdir?Nasıl? ve Ne Oldu? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu