Bitcoin

Bitcoin mi Altın mı? Yatırım İçin Hangisi İdeal?

0
(0)

Son birkaç yılda Bitcoin’in altın kadar yatırım almasıyla, birçoğumuzun aklında Bitcoin mi Altın mı? sorusu belirdi. Bu konuda neredeyse bütün yatırım uzmanları bir fikir ortaya koydu. Ancak yine de birçok vatandaşımız, Bitcoin mi alınır altın mı konusunu çokça araştırmakta.

Özellikle güvenilir yatırım aracı olarak bilinen Altın, 2020 sonunda ve 2021 yılında temkinli şekilde yükselişlerini sürdürdü. Hatta bazen kendini korumaya aldığı, uzmanlarca yorumlandı. Öte yandan Bitcoin 2021 yılının ilk çeyreğinde piyasayı uçurdu ve sert yükselişlerle yatırımcılarının yüzünü güldürdü.

Dünyadaki ekonomik dengelerin değişmesi ve insanların yeni yatırım araçlarına yönelmesi altın ve benzeri enstrümanlardan eksilmelere sebep oldu. Ancak bu eksilmeler, gözle görülür derecede ciddi şekilde gerçekleşmedi. Birçok kişi güvenilir liman olan altından vazgeçmedi. Aynı şekilde Bitcoin’de 10 yılı aşkın süredir istikrarlı performansı ve sistemindeki enflasyona karşı korumalı yapısı sayesinde yatırımcıların güvenini kazanabildi. Peki, hangi yatırım aracı önümüzdeki süreçte tercih edilmeli? Yazımızın devamında aktardık.

Bitcoin mi Altın mı: Bitcoin Dezavantajları Neler?

Bitcoin Mi Altın Mı Bitcoin Dezavantajları Neler

Bitcoin her ne kadar, gelişen çağa uygun bir varlık gibi görünse de, beraberinde birçok sorunu getiriyor. İşte, altın mı Bitcoin mi sorusu için Bitcoin’in birkaç olumsuz özelliği…

  1. Blockchain teknolojisi kullansa bile Altınla birçok benzerliği bulunur.
  2. Geçmişte “dijital altın” olarak anılan BTC, birçok varlıkla zayıf ilişkilere sahiptir.
  3. Sınırlı arzı bulunmaktadır.

Altın Dezavantajları Neler?

Altın Dezavantajları Neler

Altın günümüzün güvenilir yatırım aracıdır. Ancak dünyayı etkisi altına alan salgın sürecinde, kendini korumaya alarak seyrini sürdüren Altın, yatırımcılarını korkutmuştur. Birçok kişi de ilerleyen dönemlerde altının ne yönde seyredeceğini merak etmektedir. Peki, tüm bunlarla birlikte başkan hangi dezavantajları bulunur?

  1. Altın değerli bir varlıktır. Değerli eşyaların pek çoğunda kullanılır. Bu nedenle doğada sınırlı buluna sayısı her geçen gün azalmaktadır.
  2. Talep ne kadar olursa olsun, altın arzı her zaman düşük olmaktadır.
  3. Altın üretimi mümkün değildir. İstenilen miktarda asla yaratılamaz.

Bitcoin mi Altın mı: Enflasyonun Rolü Ne?

Bitcoin Mi Altın Mı Enflasyonun Rolü Ne

Uzmanlar Bitcoin mi Altın mı iyi sorusunun yanıtını enflasyonu inceleyerek öğrenebileceğimi dile getirmektedir. Bu nedenle Bitcoin ile Altının enflasyon bazında sergiledikleri hareketleri incelenmiştir.

Uzmanlara göre her iki varlık da; bu yıl başından beri çok olumsuz derecede reel getiri bölgesine girmemiştir. Her iki varlıkta da gerçek bir ralli görmediğimizi de açıklamaktalar. İlerleyen dönemlerde seyredişlerin ne yönde olacağını ise kestirmekte zorlandıklarını aktarıyorlar. Tüm bunlara ek olarak; her iki varlığın, bir şekilde etkilenebildiği etkenler olabileceğini vurgulamaktalar.

Goldman Sachs: İkisine de Yer Verilmeli

Goldman Sachs İkisine De Yer Verilmeli

Goldman Sachs analistleri, Bitcoin yatırıma değer mi sorusunu altın ile karşılaştırarak cevapladı. Ünlü ABD’li yatırım bankasına göre, her iki varlığa yatırımcı bakışı farklı. Ayrıca her yatırımcıda neredeyse her iki varlık bulunmuyor, denilmekte.

Öte yandan çeşitli yorumda bulunan analistlere göre; Bitcoin altının dünyadaki yerini alamayacak ancak Altın da Bitcoin’i yok edemeyecek. Özellikle doların zayıflığının sürdüğü ve hala negatif faiz oranlarının olduğu bir piyasada, bahsedilen iki varlığın birbirlerini yok edemeyecekleri görülmekte. Şu anki ekonomik sistemde, her iki varlığa da ihtiyaç olduğu söylenmekte.

Bitcoin mi Altın mı: Sonuç

Bitcoin Mi Altın Mı Sonuç

Her iki yatırım aracı da birçok avantaja ve dezavantaja sahip görünüyor. İçinde bulunduğumuz salgın döneminde, bahsedilen dezavantajları ve olası senaryoları daha net görebildik. Öte yandan her iki varlık da bakış açısından iki uç seviyede bulunuyor.

Altının 2021’de yükselmesi beklenirken, son krizlerde bir savunma mekanizması gerçekleştirdi. Aynı şekilde Bitcoin de yüksek volatilitesi nedeniyle daha riskli bir varlık olarak nitelendirildi. Tüm bunlar ışığında Altın Bitcoin kadar kazandırır mı sorusu için, her iki varlığında denenmesi taraftarında olduğumuzu belirtebiliriz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu