BitcoinCoinKolay Özel

Bitcoin Yorum: 2022’de BTC Değer Kazanımı Yaşanabilir mi?

1
(4)

Bitcoin yorum, analist tahminleri yakın gelecekte düşüş risklerinin devam ettiğini ancak orta ve uzun vadede artışın gelebileceğini işaret ediyor. Uzman analistler, BTC’nin boğa piyasası içerisinde konsodile döneminde olduğunu belirttiler. Ancak dengeler orta vadede değişebilir ve 2022’de iyi bir fiyat performansı farklı faktörlerin etkisiyle oluşabilir. Gelin konuya açıklık getirebilecek tüm detaylara birlikte göz atalım.

Bitcoin Korku Endeksi Artış Olasılığını Nasıl Etkiler?

Bitcoin Korku Endeksi Artış Olasılığını Nasıl Etkiler

Bitcoin yorum, analist tahminlerine bakıldığında yakın ve uzak geleceğe yönelik detayların ayrı ayrı ele alındıkları görülüyor. Çünkü 2021 Aralık ayı sonunda yaşanan gelişmeler BTC fiyatı üzerinde bir konsolidasyona sebep olarak, yakın geleceğe dair belirsizliği yükseltti. Uzman analistler, Aralık ayı sonundaki etkiler sebebi ile BTC’nin ilk adımda 42 bin dolara kadar gerilediğini belirttiler. Aynı fiyat düzeyinin birkaç gün ardından tekrar test edildiğini ve BTC “korku ve açgözlülük endeksi” verisinde ise ibrenin 10’u işaret ettiğini açıkladılar.

Uzmanlara göre korku endeksinde oluşan yükseliş, 2022 Şubat ve Mart aylarına, dalgalanmalar kapsamında gelişen değer kaybına sebep olabilir. Piyasada aşırı korkunun hakim olduğu dönemde 40 bin dolara kadar gerileyen BTC, geçen yılın Temmuz ayından bu yana tabloya gelen en düşük fiyatını yansıttı. 9.01.2022’de ise 41.793 dolar seviyesinde hareket ederken, uzmanların “sert düzeltme” başlığı altında iki farklı soruyu sormalarına sebep oldu.

Bitcoin Grafik

“BTC yakın gelecekte 30 bin dolara düşer mi?“ ve “30 bin dolara düşmek yerine 45 bin dolara hareket eder mi? “ şeklinde ilerleyen sorulara yanıt aranıyor.

Bitcoin Yakın Vadede 35 Bin Dolara Düşebilir mi?

Teknik ve temel analizlere göre ise 2021’de göreceli güç endeksinin düşüş anında oluşan bir grafiğin benzeri 2022 Ocak ayında görülüyor. Analistlere göre, 2021 Şubat ve Mayıs aylarında oluşan 4 zirve fiyatın, RSI etkisi ile daha düşük seviyelere çekildiğini gösteren grafik modelin benzeri 2022 Ocak için gündemde. Analistlerce, bu grafik modelin görüldüğü anda yaşanan değer kayıpları ardından bir düzeltme geldiği ve artışın tekrar kazanıldığının da unutulması gerektiği savunuluyor.

Kısacası 2021 Şubat ve Mayıs ayına yönelik BTC grafik modeline benzeyen günümüz grafiği ve BTC korku endeksi artışı, uzmanların yakın gelecek yorumlarında BTC düşüşünden söz etmesine yol açtı. Analistler 2022 Şubat içerisinde hala 35 bin dolarlık alanın test edilme riskinin bulunduğunu belirtiyorlar. 2022’nin ikinci yarısı ve ilk yarı sonu için gerçekleştirdikleri yorumlar ise yükseliş beklentisini içeriyor.

Bitcoin Uzun Vadede Artar mı?

Bitcoin Uzun Vadede Artar Mı

BTC analist tahminleri incelendiğinde, 2022 Şubat ayı içerisinde risklerin devam edebileceğine ancak ilerleyen aylarda yükseliş ivmesinin yakalanabileceğine değinildiği görülüyor. Diğer bir ifade ile uzun, orta vadeye yönelik tahminler pozitif yönde. Çünkü BTC düşüşlerinin boğa piyasası içersindeki konsolidasyonlar olduğu konusunda hem fikirler. Bu dönemin geçiciliğini vurguluyorlar.

Bloomberg analistlerinden Mike McGlone konuya açılık getirmeye çalışan ilk analistlerden oldu. McGlone’a göre Bitcoin kısa vadede konsolide olduktan sonra yeni bir yükseliş içerisine girebilir. Analiste göre ABD Merkez Bankası’nın yeni politikaları aslında BTC artış senaryosuna zemin hazırlayabilir. Analist, Federal Rezerve yetkililerinin enflasyon ile mücadele kapsamında faiz oranlarını yükseltmeyi amaçladıklarını ifade ederek, bunun BTC üzerinde de etkileri olabileceğini işaret etti.

Analist, para politikalarına yönelik sıkışlaştırma hamlelerin yatırımcıları kripto para piyasasına, özellikle de BTC yatırımına yöneltebileceğini yorumlarına ekledi. BTC’nin 2022 senesi içinde 100 bin dolarlık hedef fiyat için hareket edebileceğini uzun vadeli tahminleri kapsamında sunarken, ETH için ise 5 bin dolarlık noktanın dikkate alınması gerektiğini ekliyor.

Bitcoin Artış Olasılığını Destekleyen Faktörler Neler?

İlk olarak ABD’nin para politikasına yönelik yapacağı yeni değişikliklerin yatırımcıları kripto para piyasasında işlem yapmaya yönlendirebileceği düşünülüyor. Uzmanlar ABD, El Salvador, Kanada ve Avrupa’da Bitcoin’in yüksek oranda benimsendiğinin altını çiziyorlar. Artan farkındalık ve benimsenme seviyesi, korku endeksinin uzun vadede ayakta kalmasına izin vermeyen faktörler olarak inceleniyor. Tüm bunlar ile birlikte BTC ihraç seviyesi birleştiğinde kısa süreli konsolidasyon sonrası BTC fiyat artışı oluşabileceği öngörülüyor.

Bitcoin Artış Olasılığını Destekleyen Faktörler Neler

Bitcoin yorum içeriklerine göre; BTC hala teknoloji şirketlerinin portföylerini genişletmek amacıyla tercih ettikleri en güçlü kripto para birimi olarak görülüyor. Güven düzeyindeki sağlamlık, liderliği devam ettirmesi, hisseleri değerli şirketlerce yatırıma konu olması, geleceği parlak görülen kripto varlıklar listesinde yer almasının başlıca sebepleri. 9.01.2022 tarihinde 41.793 dolar seviyesinde hareket eden BTC ilerleyen saatlerde 41.800 dolarlık seviyeyi kırmayı başararak 41.859 doları gördü ve %0.25 değerinde arttı. Uzmanlar aslında, bekledikleri gibi tam da BTC’ye özgü dalgalanmaların devam ettiğini ve orta, uzun vadeli geleceğe yönelik artış tahminlerinin bu hareketler ile güçlendiğini düşünüyorlar.

 

 

Bitcoin Analizi: Uzmanlardan BTC’de Son Durum Yorumu

Bitcoin Yorum: BTC ve ETH İçin Beklentiler Yüksek!

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 1 / 5. Oy sayısı: 4

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu