Bitcoin

Kripto Para Dünyasında deprem: Bir hafta içinde 700 milyar dolar eridi

0
(0)

Kripto Para Dünyasında deprem: Bir haftada içinde 700 milyar dolar eridi

 

Geçen ay 65 bin dolara yanaşan Bitcoin’de bugün 32 bin dolar seviyesi görüldü. 8 günde kripto paraların değerinde takribî 700 milyar dolarlık düşüş kaydedildi. Avrupa Merkez Bankası’ndan bir ihtar daha geldi.

Kripto para ünitelerinde bir müddettir görülen düşüş meyli, bugün sertleşti. Kripto para ünitelerinin genelinde dalgalanmayla beraber çok sert değer kayıpları yaşanıyor.

Bitcoin-Düşüşte

Nisan ayında 65 bin dolara yanaşan Bitcoin’de bugün itibariye 32 bin dolar seviyesine geriledi.

Günlük kayıp Bitcoin’de % 20’yi, Ethereum’da % 30’u, Dogecoin’de ve Ripple’da % 40’ı geçmiş durumda ve halen düşüş devam ediyor.

11 Mayıs’ta 2,4 trilyon doları aşan kripto para ünitelerinin toplam piyasa değeri bugün 1,7 trilyon dolar seviyelerine geriledi ve düşüş halen devam ediyor. 8 günde yaşanılan değer kaybı, takribî 700 milyar dolara erişmiş durumda ,bu durumun şimlik kısa bir süre daha devam etmesi ön görülüyor.

Nisan ayı içerisinde bir süre 1,2 trilyon doları geçen Bitcoin’in toplam piyasa değeri de 600 milyar dolar seviyelerine gerilemiş durumda.

Elon MUSK’LA YÜKSELEN BİTCOİN , Elon MUSK’LA DÜŞÜŞE GEÇTİ

Kripto para varlıklardaki büyük düşüşlerde, Tesla CEO’su Elon Musk’ın önceden yaptığı açıklamalarının tersine Tesla araçları’nın artık taşıt alımında ödemelerde ödeme yöntemini Bitcoin kabul etmeyeceğini söylemesi ve kripto varlıkların üretilmesinde çevreye zarar verdiği  yönündeki açıklamaları da etkili oldu.

Elon Musk’ın, Tesla’nın ABD’de yeşil kredi alabilmesi için kripto varlıklarla alakalı söylem değiştirdiği ve Tesla’nın Bitcoin türü ödemeleri askıya aldığı düşünülüyor.

Öte yandan, hafta başında Çin Merkez Bankası’nın yaptığı açıklamada, kripto paraların bir ödeme yöntemi olarak kullanılamayacağını yüksek sesle yinelemesi de kripto para varlıklardaki düşüşte tesirli oldu.

 

City Index’in en  kıdemli finansal piyasalar analiz uzmanı Fiona Cincotta, “Bu büyük dalgalanmalar, kripto varlıkların spekülatif tabiatını gösteriyor” dedi.

Avrupa Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, kripto para varlıklarının “asıl bir yatırım” olarak görülmemesi gerektiğini söyleyerek ileride yaşanacak sorunlara şimdiden önlem alınmasını söyledi.

 

Bitcoin Nedir? Sanal mı gerçek mi? Bitcoini tanıyalım?

kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2021/ekonomi/kripto-paralarda-buyuk-deprem-bir-haftada-700-milyar-dolar-buharlasti-6439537/

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu