DefiBlockchain

Büyük Kripto Para Borsaları Altcoinleri Delist Ediyor!

0
(0)

Güney Kore’nin büyük kripto para borsaları ardı ardına altcoin projelerini delist ediyor. Kore’nin önde gelen borsalarında, Finansal İşlem Bilgilerini Raporlama ve Kullanma yasasına göre bazı değişiklikler yapılıyor. Bu değişikliklere uymak amacıyla da küçük değerlerden fiyatlanan birimler borsalardan çıkarılıyor.

Borsalar arasında Upbit, Bithumb ve Coinbit başta olmak üzere diğer Kore borsaları da yasaya uymak amacıyla delist çalışmalarını sürdürüyor. Altcoin projelerinin neden delist edildiği ise merak konusu oldu. Neredeyse 24’ten fazla altcoin artık bu borsalarda bulunmayacak. Bu sebeple delist edilen birimlerin zaten düşük olan fiyatlarının daha da düşebileceği öngörülüyor.

Altcoinler Neden Borsalardan Çıkarılıyor?

Altcoinler Neden Borsalardan Çıkarılıyor

Güney Kore’nin ticaret hacmine göre en büyük borsa olan Upbit de bazı altcoinleri delist edeceğini duyurdu. Duyuruda, Lambda, Pixel ve Pica birimleri başta olmak üzere 24 adet altcoinin listeden çıkarılacağı yer alıyordu. Aynı borsa Haziran ayının başlangıcında da delist haberleriyle gündeme gelmişti. Yatırımcılar da bu tarz haberler sonucunda kripto para borsaları güvenli mi konusunu merak ediyor.

Güney Kore’de yapılan yasa değişikliği nedeniyle bu haberlerin geldiğini görebilmekteyiz. Bu sebeple, borsalarda herhangi bir sorun olmadığını söyleyebiliriz. Düşük birimli altcoinlerin listelerden çıkarılması, bazen yatırımcıları coinlerden korumak amaçlı da yapılabiliyor. Özellikle birimlerin ardındaki projeler bu noktada önem arz ediyor. Güvenilir olmayan projeler de bazen borsalardan delist edilebiliyor.

Bankalar Varlık Dolandırıcılığından Sorumlu Olmak İstemiyor

Bankalar Varlık Dolandırıcılığından Sorumlu Olmak İstemiyor

Yasalardaki değişiklikler 25 Mart tarihinde yürürlüğe girdi. Ancak kripto para borsaları ve aracı kurumların bu değişikliğe hazırlanabilmesi için 6 aylık bir süre tanındı. Bu süre zarfında Güney Kore’nin önde gelen borsaları birimleri delist etme çalışmalarına başladı.

Yasal değişiklik; dijital birimleri takas eden, depolayan ve yönetim süreçlerini sürdüren şirketlerin, Kore Mali İstihbarat Birimine rapor vermesini koşul koyuyor. Buna ek olarak, yerel bankalar olası kara para aklama ve kripto sanal varlık dolandırıcılığı davalarından sorumlu tutulmak istemedikleri için gerçek isimli hesapları sunmak istemiyor.

Borsa ne kadar birim listelerse, o kadar fazla değerlendirme riski olacağı bilinen bir gerçektir. Bu sebeple düşük likiditeye sahip birimlerin borsalardan çıkarılmasının bir nedeni de budur. Ancak bu durum yatırımcı talebinin azalmasına yol açtığı gibi delist edilen kripto varlıklara yatırımı da engelleyebilmektedir.

Kripto Para Borsaları Bankalarla İşbirliği Sürecinde

Kripto Para Borsaları Bankalarla İşbirliği Sürecinde

Kripto borsaları delist duyurularıyla gündeme gelmiş durumda. Şu anda Güney Kore’de bu sebeple dört banka ile işbirliği yapıyor. Bu şekilde borsalar mevzuata uymaya çalışıyor. G. Kore’de en bilinen banka olan K Bank, Upbit borsasında işlem yapmak için kullanıcılara gerçek isimli hesaplar veriyor. Shinhan Bank ise Korbit için hesap sunmakta. NongHyup Bank ise Bithumb ve Coinone borsaları ile işbirliği süreçlerini yürütüyor.

Güney Kore’de yaşanan tüm bu yeni düzenlemelerden anlaşılıyor ki, kripto para alanında yasal düzenlemeler tüm sorunları çözmeye yetmiyor. Düzenlemelerle beraber bazı problemler de bulunuyor. Bunların başında her borsanın her bankayla çalışıp isteyip istemeyeceği geliyor. Bunun yanı sıra delist edilen birimlerin düşük olan değerlerinin daha da düşmesine sebebiyet verebiliyor. Ancak tüm bu sorunlar ortadan kalkmamış olsa bile borsalar açısından bazı riskler önlenmiş oluyor.

Kripto Para Borsaları Sıralaması

Kripto Para Borsaları Sıralaması

İşlem hacmine göre sıralanan kripto borsaları CoinMarketCap verilerine göre düzenleniyor. Haberimizde geçen Upbit borsası 25. Sırada yer alırken, Bithumb 38. Sırada yer buluyor. Bir diğer borsa olan Coinbit ise 53. Sırada yer alıyor. Listeye göre Güney Kore’nin en büyük borsalarından olan Upbit, toplamda 170 altcoin ticaretini mümkün kılıyor.

 

 

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu