BlockchainAltcoinNedir

Yedinci Günün Şafağında Kusama Coin’e Bakın

5
(1)

Kusama Coin Nedir?

Kusama Coin, DOT blockchain ağının test edilmesi için kullanılan tokendır.

KSM ile ifade edilen Kusama, DOT’un test sürümlü bir blockchaindir. Yani KSM ise bu blockchain ağında işlem yapılmasını sağlayan bir kripto paradır.

Kusama, Gavin Wood tarafından 2019 yılında tanıtılan bir kripto para birimi olarak piyasaya sürülmüştür. Polkadot’un kurucularından Gavin Wood’u birçoğumuz Ethereum’un CTO’su olduğu dönemden hatırlıyoruz.

Kusama (KSM) Token’ın İşlevi Nedir

Kusama Coin Ne Işe Yarar

Kripto para piyasası içerisine sunulan tokenların, ardında bir proje bulunduğunu biliyoruz. Dolayısıyla Kusama Coin de geliştiricilere test ortamı sunan bir proje içeriyor.

Adını her geçen gün biraz daha fazla duyduğumuz Kusama Token’ın işlevi nedir? Kusama blockchain, kripto para piyasası içerisindeki geliştiriciler için bir test ortamı oluşturmaktadır. Ayrıca Kusama, sıkı kuralları olmayan ve geliştiricilere esneklik sunan bir ağdır. Böylece geliştiriciler, bu ağ üzerinden projelerini oluşturup test etmektedirler.

Kusama üzerinde geliştirilen projeler, Polkadot blockchain içerisinde işlem yapmaya hazır duruma gelmektedir. Kusama blockchain üzerinde özel ve açık blockchainler, akıllı sözleşmeler ve yüksek çıktılı zincirler oluşturulmaktadır.

Bu blockchain, ölçeklendirme sorunu yaşanmasının da önüne geçmeyi amaçlayan bir blockchain ağıdır. Protokolünde içerdiği relay chain ve parachain bulunduran Kusama, işlemlerin hızlı yapılmasına olanak verir.

Relay zincir (röle zincir) olarak bilinen zincir, işlemlerin nihayete ulaştığı zincirdir. Kusama relay zinciri, yeni işlem eklenmesi ve işlemlerin onaylanması işlevlerini birbirinden ayırmaktadır. Ayrıca birbirinden ayrılan kontrollerin olması yapılan işlemlerin çok daha hızlı bir biçimde gerçekleştirilmesini sağlar.

Kusama ve Polkadot Farkı Nedir?

Polkadot, Kusama blockchain birbirlerine yakın bir blockchain sistemine sahip olmasına rağmen birbirlerinden ayrılan nitelikler taşıyorlar.

Kusama, sunduğu düşük parametreler ile geliştiricilere projelerini test etme imkanı sunar. Böylelikle ağ içerisinde yüksek güvenlik önlemleri olan Polkadot için hazırlık yapılmış olur.

Bu iki blockcahin arasındaki en büyük fark, ağ yönetim hızıdır. Kusama ağı içerisinde yapılan işlemlerin onaylanma süresi yedi günü bulmaktadır. İşlemler üzerinde gerçekleştirilen revizeler ise yaklaşık sekiz gün sürmektedir. Ancak Polkadot ağı üzerinde işlem ve revize işlemlerinin onayı yaklaşık bir ay sürmektedir.

Kusama, hızlı işlem kabiliyeti ile öne çıkmaktadır. bu özelliği ile düşük riskli ve orta ölçekli projelerde kullanımı yaygındır. Ancak Polkadot blockchain önceliğine hızdan ziyade güvenli işlemi koymuştur. Dolayısıyla Polkadot, yüksek değerli ve düşük risk içeren projeler için ideal bir yapıdır.

Kusama Coin Nasıl Alınır?

Kusama Coin Nasıl Alınır

Kusama Coin, henüz yerli piyasada işlem görmeyen bir kripto paradır. 2019 yılında kripto para piyasasında işleme girdiği düşünülürse biraz gecikme yaşadığı söylenebilir.

KSM Token, 

  • Binance,
  • Kraken,
  • Gate.io,
  • Huobi,
  • HitBTC,
  • Crypto.com gibi yabancı kripto borsaları aracılığı ile satın alınabilir.

Kusama Coin Geleceği Nasıl Olacak?

Kusama Coin Geleceği

Kusama Coin, ilerleyen süreçte yatırımcılarını mutlu edecek bir token olarak görülüyor. 300 milyon doların üzerinde değere sahip KSM, bu yükselişe devam edeceğe benziyor.

Merkeziyetsiz dijital varlıklardan biri olan KSM, 2019 yılında piyasaya sürülmüştür. Kusama Coin, geçtiğimiz üç ay içerisinde yakaladığı ivme ile de tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı.

2020 yılı başlarında 1,5 dolar ile açılışını yapan token, yılı 70,96 dolar ile kapatmıştır. Ayrıca 2021 yılında Kusama Coin, önceki yıldan daha düşük bir seviyede açılış yapmıştır. Şubat ortalarında ivmelenen KSM, 200 dolar üzerine çıkmıştır.

2021 sonlarına doğru 1000 dolara yaklaşması beklenen Kusama Coin gelecekte nasıl bir yol izleyecek? 2022 yılına 750-920 dolar arasında bir giriş yapması bekleniyor. Yıl içerisinde yükselişinin devam etmesi beklenen Kusama Coin’in 1500 dolara yönelmesi beklentiler dahilinde.

Ani bir dalgalanma dışında bu ATH’de seyretmesi beklenen KSM, ilerleyen yıllarda birçok blockchaine rakip olacağa benziyor. Ayrıca istikrarlı bir yükselme ile 10.000 dolara kadar yükseleceğe de benziyor.

 

Analistten Polkadot Yorum: “DOT Coin Değerinin Altında” 5 (1)

 

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 5 / 5. Oy sayısı: 1

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu