Nedir

Metamask nedir nasıl kullanılır?

0
(0)

Kripto paraların son günlerde gündemi meşgul etmesiyle birlikte Metamask kavramı da sık kullanılır olmuştur. Kripto para kullanıcı ve yatırımcılarını yakından ilgilendiren bu kavram birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Dolayısıyla Metamask nedir nasıl kullanılır sorusu son zamanların en çok aranılanları arasına girmiştir.

Metamask Nedir?

Metamask, kripto parayı çeşitli amaçlarla kullanan kişilerin mutlaka sahip olması gereken bir cüzdandır. Bu şekilde bir cüzdana sahip olmak isteyenler cüzdanı oldukça kolay ve hızlı şekilde alabileceklerdir.

Kripto para cüzdanları ile kişisel anahtarlarına koruma altına almanız mümkündür. Bu cüzdanlar arasında en sık tercih edilen cüzdan olma özelliğine sahiptir. Bu cüzdan desteklemiş olduğu kripto paraları yükleme ve depolama imkanı sunmaktadır.

Cüzdan kullanımı son derece kolay olup, Metamask Chrome, Firefox gibi çeşitli tarayıcılarla birlikte kullanılabilmektedir. Birçok kripto cüzdanına göre oldukça kullanışlı ve avantajlıdır. En büyük avantajı ise ödemelerde kolaylık sağlamasıdır.

Metamask Nasıl Yüklenir?

Yükleme işleminin gerçekleştirilebilmesi için Google Chrome uzantısına cüzdanın adı yazılmalıdır. Diğer bir seçenek olarak da https://metamask.io/ linki ile hızlı bir şekilde indirme gerçekleştirilebilmektedir.

Yükleme işlemi yapıldıktan sonra tarayıcının sağ üst köşesinde yer alan uzantının açılması gerekmektedir. Uzantı açıldıktan sonra sistem tarafından daha önce bu cüzdanı kullanıp kullanmadığınız sorusu ekrana gelecektir.

İlk defa bu cüzdanı kullanacak olan kişilerin ‘’Create a Wallet’’ seçeneğini seçmesi gerekmektedir. Sistem bu işlemin ardından 8 haneli bir şifre belirlenmesini isteyecektir. Şifre işleminin başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından sistemin vereceği 12 adet anahtar kelimeyi veri güvenliği açısından bir yere kayıt etmek gerekmektedir.

Metamask güvenli mi sorusunun cevabı olarak kişilerin kendileri tedbir aldığı sürece denilebilmektedir. 12 adet anahtar kelimenin kimse ile paylaşılmaması gerekir. Bundan sonra son bir işlem kalmaktadır. Sistem karışık halde bazı kelimeler verecek ve bu kelimeleri düzenli bir hale getirmeyi isteyecektir. Bu işlemin ardından cüzdan aktif bir hale gelecektir.

Bu cüzdan içerisinde yer alan diğer bir kavram olan Harmony Metamask, kripto para cüzdanında ölçeklendirme yapmak için kullanılan bir terimdir. Daha çok Ethereum uygulamaları üzerinde çalışmaktadır.

Android Cihazlarda Metamask Nasıl Yüklenir?

Kullanmış olduğunuz cihaz Android uygulamaları destekliyorsa bunun için öncelikle Google Play’den giriş yapılmalıdır. Açılan ekranda arama kısmına indirilmek istenen uygulama yazılıp aratılmalıdır. Çıkan sayfada bu cüzdanı bulup hızlı bir şekilde yükleme yapılıp diğer aşamalara geçilebilmektedir.

İOS Cihazlarda Metamask Nasıl Yüklenir?

Kullanmış olduğunuz cihaz İOS uygulamalarını destekliyorsa, cihaz üzerinden AppStore giriş yapılması gerekmektedir. Ardından arama kısmında gerekli arama yapılmalıdır. Uygulama yüklenirken Metamask – Blockchain Wallet uygulaması seçilip yüklenmelidir. Uygulama yüklendikten sonra giriş yapılarak devam edilebilmektedir.

Bu cüzdan Binance Metamask olarak kullanıma uygun değildir. Bunun nedeni ise Ethereum cüzdanı olmasıdır. Bu şekilde kullanmak için ayarlar kısmından gerekli ayarların yapılması gerekmektedir.

Metamask Kullanımı Avantajları

Ücretsiz oluşu cüzdanın en büyük avantajlarından biri olup bunun yanında;

  • Basit arayüzü ile kolay bir şekilde kullanılması,
  • Hesabın yedeklenerek koruma altına alınması,
  • Müşteri hizmetleri desteğinin sağlanması,
  • Anahtarları saklayarak depolaması, tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır.

Daha fazla Nedir?Kimdir?Nasıl? ve Ne Oldu? haberine ulaşmak için tıklayabilirsiniz.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 0 / 5. Oy sayısı: 0

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu