AltcoinAnalizCoinKolay ÖzelNedir

MINA COIN Temel Analiz ve Orta Vade Fiyat Tahmini

4.8
(9)

Selamlar, CoinKolay.Com için özel bir yazı hazırladım. Hergün ardı ardına piyasaya sürülen coin ve tokenler içinde nadiren özel projeler yer alıyor. Mina Coin de kesinlikle bu projelerden. Hem ekibiyle hem teknik alt yapısıyla ilgiyi hak ediyor. Peki farklılıkları neler ve bizi daha yakından ilgilendirecek konu, fiyatı nerelere gidebilir? Yanıtları CoinKolay.Com takipçilerine sunabilmek için titizlikle çalıştım. Hadi başlayalım.

Mina Coin Altyapısı ve Özellikleri

Sembol : MINA
Websitesi : minaprotocol.com
Network : Kendi Blockchaini var.

Mina Coin Hangi Borsalarda var

Binance

Okex

Gateio

Krakern

Paribu

Dolaşımdaki Miktar : 320 milyon

Marketcap : 1.37 milyar $

 

Öncelikle Mina’nın kendi blockchain’ine sahip olduğunu ve diğer blockchainlere göre farklarını konuşmalıyız. Normalde blockchainler yeni bloklar bulundukça boyutu artan bir yapıya sahipler. Ancak Mina buna alternatif olarak sabit boyutlu blockchain kurmayı başardı. Bunu da son zamanlarda şekillenen ve gündeme oturmaya adım adım ilerleyen zero knowledge proofs ve zk-SNARKs teknolojileri ile yapabilmekte. Hatırlatmakta fayda var, Ethereum da benzer çözümleri ağına entegre etmek için sıkı çalışma içerisinde. Yine son 1 yıldır popüler hâle gelen ve ciddi fiyat artışları yaşayan bir çok Ethereum L2 çözümü de bu yöntemleri kullanmakta. Özellikle zk-SNARKs teknolojisi, değeri henüz anlaşılamamış ve blockchain dünyasında çığır açacak niteliklere sahip. Mina Coin ise bu teknolojiyi kullanıp geliştiren, blockchaininin tamamını buna göre tasarlayan en önemli proje.

Mina Altyapısı Ve Özellikleri

 

Mina Coin Rakipleri

Mina Coin, blockchain alternatifi olduğu gibi smart contract geliştirmeye de izin veren yapıya sahip. Oracle projelerine de alternatif olduğu gibi zk-SNARKs teknolojisi istenirse gizlilik sağlayacak şekilde ayarlanabiliyor. Bu açıdan yüzlerce coin için alternatif oluşturuyor ve ayrı ayrı hepsinin yaptığı işi kendi başına daha iyi performansla yapmayı vaad ediyor. Ethereum’un uzun zamandır uygulamaya çalıştığı ve Ethereum rakiplerinin de seçtiği PoS algoritmasını kullanıyor. Bloklarının çok küçük olması sayesinde cep telefonunda bile node oluşturmayı mümkün kılıyor.

Dolayısıyla rakiplerinden farklı bir konumda düşünülmesi gerektiğine inanıyorum. Ancak piyasa gözüyle değerlendirmek gerekirse; Polkadot, HoloChain, Solana, Cardano, Algorand gibi coinleri sayabiliriz. Tabi ki daha küçük marketcap değerinde rakipleri de var ancak projelerin ciddiyeti, güçlü yatırımcı profili, önemli borsalarda listelenmiş olması gibi kriterler Mina’yı üst lige taşıyor.

Mina Coin Eleştirileri

Mina Coin yeni sayılabilecek bir proje. Her ne kadar 1 yıldan fazla zamandır üstünde çalışılsa da hedeflenen işler için daha fazla zamana ihtiyaç var. Avantajı en yeni teknolojileri kullanması fakat yeni teknoloji demek henüz fazla denenmemiş demektir. Bu da geliştirmek için daha fazla zaman demektir. Fakat development sürecinin bugüne kadarki seyrinde devam etmesi hâlinde işlerin iyi gideceği ortada.

ICO fiyatının 0.25 dolar olması, bugünkü fiyatın 4.55 dolar olduğunu gördüğümüzde tedirgin edebilir. ICOdan alım yapabilenlerin ciddi kârda olduğunu anlıyoruz. Fakat özel satışlardan alanların coinlerinin 1 yıl kadar kilitli olduğu, ayrıca alıcıların çok daha yüksek fiyatları hedeflediğini göz önünde bulundurursak yatırım için geç kalındığını söylemek doğru olmaz.

 

Başka bir olumsuz yönü ise arzın sabit olmaması. Fakat Solana, HoloChain ve daha sayısız projede sınırsız arz fiyatı pek de baskılamadı. Üstelik enflasyon oranı giderek azalıyor. Orta vadede arz baskısı azaldıkça fiyat parabolik artışa geçebilir. Solana’da bunu zaten yaşadık. Bugün için yıllık coin enflasyonu %12 civarında ve yıllar içinde giderek azalacak.

Mina Coin Grafik

 

 

Mina Coin Yol Haritası ve Fiyat Tahminleri

Buraya kadar Mina Coin’in nasıl bir proje olduğunu, avantajlarını ve dezavantajlarını özetledik. Sanıyorum ilgi gösterilmesi gereken bir proje olduğuna tüm CoinKolay.Com okuyucuları hemfikir olmuştur.

Peki yatırımcı gözüyle bakarsak nasıl bir fiyat tahmininde bulunabiliriz? Teknik analiz yapan dostlar grafiğini inceleyecektir. Ancak ben, temel analiz konusunda tecrübeli biri olarak hak ettiği yeri tespit edip ona göre fiyat tahmini yapacağım.

Mina Coin Liste

İlk olarak yenilikçi teknolojisi ile Mina kesinlikle adından söz ettirmeye devam edecek. Henüz üzerinde çalışan projeler geliştirilmemişken bile fazlasıyla konuşuluyor. Solana, Polkadot, BNB hatta Ethereum’da olduğu gibi Mina ekosistemi kullanılmaya başlandıkça ilgi ve fiyat artacaktır. O hâlde rakiplerinin fiyat yolculuğu ve bugünkü marketcap değerlerini incelersek önümüz aydınlanacaktır.

MINA bugün sadece 1.37 milyar dolar marketcap değerinde. Fiyatı ise 4.56 dolar. ICO fiyatı 0.25 dolardı.

Solana (SOL) 65.3 milyar dolar marketcap ile 214 dolar fiyatında. ICO fiyatı 0.22 dolardı ve Mina’dan 1 yıl önce markete girdi. İyi ihtimal olarak Mina’nın Solana yolundan gideceğini düşünürsek 47 kat değerlenip 200 dolar üzerine gitmesi mümkün görülebilir. Coin adetleri neredeyse aynı olduğundan SOL ile MINA fiyatı rakam olarak da çok uyuşuyor. İşin gerçeği bence MINA, SOL’dan çok daha iyi bir proje.

Polkadot (DOT) 38.7 milyar dolar marketcap ile 39 dolar. ICO fiyatı 0.29 dolar. MINA benzer bir market macerası yaşarsa 28 kat değerlenip 130 dolara kadar çıkabilir.

Avalanche (AVAX) 26.7 milyar dolar marketcap ile 120 dolar değerinde. ICO fiyatı 0.5 dolar olan AVAX bana sorarsanız hak ettiği yere gelmekte problemler yaşadı, ağının birkaç kere durması, bazı sabırsız yatırımcı gruplarının aceleci hareketleri, ciddi yatırımcıları olumsuz etkiledi. Ama bu başka bir yazının konusu. MINA da AVAX gibi ilerlerse 19 kat değerlenip 90 dolara ulaşması mümkün olacaktır.

Daha farklı rakipler de var örneğin ADA, BNB, LINK ve hatta ETH gibi. Ancak ben yaşı uygun, ICO fiyatı yakın rakipler için sizlere hesaplama yaptım.

Burada belirtmem gereken en önemli konu ise şu, tüm bu hesapları 24 kasım 2021 tarihinde, Bitcoin 56500 dolar, toplam marketcap 2.577 trilyon iken yaptık. Ancak crypto piyasası yükselmeye devam ediyor. Bitcoin’in yükselmesiyle toplam marketcap arttığı gibi altcoinlerin marketcapi artacak belki de bu fiyatlar “ne kadar ucuzmuş” denilecek hatıralar olarak kalacak. Aynı hesabı birkaç ay sonra yapsak muhtemelen birkaç kat daha fazla fiyat hesapları çıkacaktı. Tabi ki tersi de mümkün. Olası bir crypto piyasası çöküşünde tüm fiyatların aşağı çekilmesi gerçekleşebilir. Fakat ben, Mina Coin’in hak ettiği değere birkaç ay içinde gelebileceğine inanıyorum.

Ufak bir ev ödevi olarak Mina kurumsal yatırımcı listesini araştırmanızı rica ediyorum. Özellikle Coinbase Ventures yatırımı aldığı hâlde henüz Coinbase üzerinde listelenmemiş olmasının yorumunu takdirinize bırakıyorum.

Siz CoinKolay.Com okuyucularına da kendi araştırmanızı yapıp riske edebileceğiniz miktarda yatırım yapmanızı veya riske girmek istemiyorsanız hiç yatırım yapmamanızı tavsiye ediyorum. Para, huzurlu bir uykudan kıymetli değildir. Sonraki inceleme yazısında buluşana dek, hoşçakalın.

 

Yazar : Toko Tukan

 

MINA Coin Fiyat Tahmini: Uzmanlar Açıkladı, İşte O Seviyeler! 4.8 (9)

Bu gönderi ne kadar faydalı oldu?

Değerlendirmek için bir yıldıza tıklayın!

Ortalama puanı 4.8 / 5. Oy sayısı: 9

Şimdiye kadar oy yok! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

Bu gönderiyi faydalı bulduğunuz için...

Bizi sosyal medyada takip edin!

----

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu